İsrailli Müteahhit Rafael, İHAsavar Lazerini Kore’de Tanıttı

0

Bu hafta düzenlenen Güney Kore savunma fuarında İsrail savunma endüstrisi üreticilerinden Rafael, Iron Beam isimli İHAsavar lazer sistemini tanıttı. Şu anda hâlihazırda kullanımda bulunmamakta olan sistem, muhtemelen önümüzdeki yıllarda, gelişmiş orduların İHAları ve füzeleri etkili ve ucuz şekilde yok etme ihtiyacından ötürü, savunma sistemlerinin standart ekipmanlarından biri hâline gelecek. Iron Beam yaygınlaşırsa, İHAlara karşı olan savaşta lazerlerin en etkili silah olduğu yönündeki emareler güçlenecek.

Düşman İHAları düşürmenin dört yolu bulunmakta. Birincisi füzeler ve mermilerle aracı yok etmek. İkincisi ise yine başka İHAlar tarafından taşınan ağlarla araçları düşürmek. Üçüncü seçenek ise İHAnın vericisiyle arasındaki ağı keserek, savunma sisteminden araca yere inme emri vermek. Son seçenek ise göründüğü kadarıyla lazer.

Lazer silahı, İHAların üzerinde delik açarak söz konusu düşman aracı etkisiz hâle getirmekte. Açılan delik ya bilgisayar sisteminde ya da kanatlarda açılacağından her iki durumda da aletin düşmesi sağlanmakta. Lazeri kullanması ise göründüğü kadar kolay değil çünkü lazerin bir cismin üzerinde delici etki yapabilmesi için çok fazla enerji ve gelişmiş sensör ve kameralarla yapılacak bir odaklama gerekiyor. Aşılması gereken onlarca engel olmasına rağmen, sistemin geldiği son hâlde son derece hızlı bir sistem ve atış başına oldukça düşük bir maliyet elde ediliyor.

Rafael’in ürettiği Iron Beam’in iki versiyonu bulunmakta. Bunlardan birincisi roketleri ve havan mermilerini yok etmek için tasarlanmış. İkincisi ise İHAları etkisiz hâle getirmek üzere geliştirilmiş. Şirket, yapılan testlerde son derece başarılı sonuçlar elde ettiklerini söylese de konu hakkında daha fazla detay vermedi.

Sistemin menzili 2 kilometrenin hemen üzerinde ve termal kameraları kullanıma geçmeden önce düşman cisimlerin takip edilmesi için radar kullanmakta. Iron Beam sistemi, nakliyat kasalarına sığmakta ve bu da sistemin yerde veya kamyonların üzerinde kullanılabileceği anlamına gelmekte. Bir lazer silahı olduğu için de elektrik olduğu sürece atış yapabilmekte. Bu da düşük teknolojili saldırılara karşı sistemi avantajlı kılmakta çünkü sistemin kendisi pahalı olsa da, atış başına maliyeti yok ettiği hedeflerden çok daha ucuz.

İşte sistemin konsept videosu:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz