Beyin, Kemirgenlerde Diyabetin Gerilemesine Sebep Olabiliyor

0
Fotoğraf: simpson33/iStock

Bugün Nature Metabolism bülteninde yayımlanan bir araştırmaya göre tip 2 diyabeti olan kemirgenlerde uygulanan ve fibroblast büyüme etkeni 1 şeklinde adlandırılan tek bir cerrahi enjeksiyon, kan şekeri seviyelerini haftalar veya aylar boyunca normale döndürebiliyor. Fakat bu büyüme etkeninin beyinde ne yapıp da böyle bir etki oluşturduğu yeterince anlaşılamamış.

Bu durumun nasıl meydana geldiğini aydınlığa kavuşturmak, beynin tip 2 diyabeti düzeltme potansiyelinden yararlanılmasına ve böylelikle daha etkili diyabet tedavilerinin geliştirilmesine yol açabilir.

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp profesörü ve üniversitenin Diyabet Tıbbı Enstitüsü’nde başkan yardımcısı olan Michael Schwartz, “Yakın zaman öncesine kadar beynin, diyabetli hayvanlardaki yüksek kan şekeri seviyelerini normalleştirme kabiliyeti olduğu bilinmiyordu” diyor. “Fibroblast büyüme etkeni 1 olarak adlandırılan bir beyin peptidi sayesinde hipotalamusta tetiklenen hücresel ve moleküler cevapları inceleyen uluslararası araştırma takımlarımızın son bulguları, bu etkinin nasıl meydana geldiğini anlamaya yönelik daha bütüncül bir anlayışın yolunu açıyor.”

“Bunları anlayarak” diyor Schwartz, “mevcut tedavilerin yaptığı gibi gündelik şekilde sadece kan şekeri seviyelerini düşürmek yerine; günün birinde diyabetin sürekli olarak gerilemesini tetikleyen terapik stratejiler için bilgi sağlayabiliriz.”

Dünya Sağlık Örgütü, 2014 itibarıyla dünya çapında 422 milyon diyabet hastası olduğunu ve bunların da yüzde 90’ının tip 2 diyabeti olduğunu belirtiyor.

Washington Üniversitesi Sağlık Bilimleri, WÜ Tıp Fakültesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz