Sağlık Uzmanlarından Oluşan Grup, İlk COVID-19 Aşılarının Nasıl Paylaştırılacağına Dair Tartışmalı Bir Çözüm Öneriyor

0
Fotoğraf: FatCamera/iStock

Güvenli ve etkili COVID-19 aşıları hazır olduğunda, ilk dozların kimlere verileceği konusunda zor seçimlerin yapılması gerekiyor.

ABD Ulusal Bilimler, Mühendislik ve Tıp Akademisi’ndeki (ABD Hastalık Denetim ve Önleme Merkezleri ile Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin emrinde) bir kurul, aşının bölüştürülmesine yönelik adil bir yöntem ileri sürüyor.

Hastalara ilk müdahale eden kişilerin ve sağlık çalışanlarının en öncelikli olmasını öneriyorlar. Hayatlarını toplu yaşam koşullarında sürdüren yaşlı yetişkinler de birinci aşılama evresinin parçası olabilir.

Ancak Johns Hopkins Üniversitesi ve Southern California Üniversitesi’nde görevli olan ve onlarca yıldır sağlık ekonomisi ile salgın hastalıklar üzerinde çalışan uzmanlar (bunlardan biri de ABD Ulusal Tıp Akademisi üyesi); COVID-19’un genç yetişkinler arasında hızlı ve belirtisiz yayılışının gerçek tehlikelerini ilk elden gözlemlediklerini ve bu önerilerden bazılarına katılmadıklarını belirtiyor. Bilim insanlarına göre belirti göstermeyen yayılım, ülke çapında okulların ve üniversitelerin kapatılmasına sebep oluyor ve civardaki insan topluluklarını tehdit ediyor.

Bilim insanları, bu salgında aşı seçimleri için farklı bir model gerektiğini öne sürüyor. Buna göre aşılar gerekli çalışanlara uygulandıktan sonra, virüsün en büyük yayıcılarına (çoğunlukla gençler) verilmeli ve ondan sonra en savunmasız olanlara geçilmeli.

Dana Goldman, David Conti & Matthew E. Kahn/The Conversation. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz