Beyin Uyarımı, Zihinsel Zaman Yolculuğunu İyileştiriyor

0
311
Çizim: Christine Daniloff/MIT

Kahvaltıda mısır gevreği yediğinizi hatırlayabilirsiniz fakat kasenin rengini unutmuş olabilirsiniz. Ya da eşinizi sütü bir kenara koyarken izlediğinizi hatırlıyor olabilir fakat sütü hangi rafa koyduğunu hatırlamıyor olabilirsiniz.

Northwestern Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan yeni bir çalışmada hafızadan sorumlu beyin bölgesine transkraniyal manyetik uyarım (TMS) uygulanarak, bunlara benzer karmaşık ve gerçekçi olayların anısı iyileştirilmiş. Sonrasında katılımcılara gerçekçi faaliyetlerin videolarını izleten araştırmacılar, belleğin gündelik işler esnasında nasıl çalıştığını ölçmüşler. Bulgular, gerçekçi anı tiplerini ölçüp manipüle etmenin mümkün olduğunu kanıtlıyor.

Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi’nde doktora sonrası araştırma görevlisi olan baş yazar Melissa Hebscher şöyle aktarıyor: “Gündelik temelde; farklı konumlar, insanlar ve nesneler gibi pek çok unsur içeren karmaşık olayları hatırlamamız gerekiyor. Karmaşık, gerçekçi olaylara yönelik belleğin beyin uyarımı yoluyla güvenli ve girişimsel olmayan şekilde iyileştirilebileceğini gösterdik.”

Çalışma, sağlıklı yetişkinler üzerinde ve kontrollü bir laboratuvar ortamında yürütülmüş. Fakat Hebscher’in söylediğine göre bu yöntemler, beyin hasarı veya nörolojik bozukluklar sebebiyle hafıza bozuklukları bulunan bireylerde belleğin iyileştirilmesinde de kullanılabilir.

Kristin Samuelson/Northwestern Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here