Beyindeki Kök Hücreler, Aylar İçerisinde Bölünüyor

0
806
Bu görüntü, yavru hücreler yoluyla (gelişim aşamasına bağlı olarak turuncu ve sarı) kök hücrelerin (kırmızı) yeni sinir hücrelerine (yeşil) dönüşümünü gösteriyor. Yeni sinir hücreleri, yetişkinlerin hipokampüsünde birkaç aylık sürede oluşuyor. Zürih Üniversitesi

Kök hücreler, yaşam süreleri boyunca beyinde yeni sinir hücreleri oluşturuyor. Bu durumun gerçekleştiği yerlerden biri de, pek çok öğrenme sürecinde önemli bir rol oynayan bir beyin bölgesi olan hipokampüs. Yeni oluşan sinir hücrelerinin sayısında azalma meydana gelmesi, örneğin depresyon ve Alzheimer bağlamında hafıza veriminin düşmesiyle ilişkili.

Dün Nature Neuroscience bülteninde yayımlanan bir çalışmada araştırmacılar, farelerin hipokampüsündeki kök hücrelerin birkaç aylık bir süre boyunca faal olduğunu göstermişler. Son teknoloji mikroskobi ve tek hücreli RNA dizileme kullanarak kök hücreler ve bunların yavru hücreleri üzerinde genetik analizler yürüten araştırmacılar, yeni sinir hücrelerinin oluşumunu analiz etmişler. Bilim insanları bu sayede, aylar boyunca faaliyet halinde olan ve tekrar tekrar bölünebilen belirli kök hücresi popülasyonlarını gözlemleme fırsatı elde etmiş. Önceki çalışmalarda böyle bir durumdan zaten şüpheleniliyormuş fakat doğrudan kanıtlar ilk defa bu araştırmayla bulunmuş. Araştırmacılar ayrıca kök hücreler ve onların yavru hücreleri üzerinde tek hücreli RNA dizileme yöntemi kullanarak, farklı bölünme davranışları sergileyen kök hücrelerin (uzun süreli kök hücre faaliyetinin aksine az miktarda hücre bölünmesi gerçekleştiren), moleküler bileşimleri ve gen ifadeleri temelinde farklılaşabileceğini göstermişler. Araştırmacılar, Alzheimer gibi nörodejeneratif bozukluklar bağlamında yeni sinir hücresi oluşumunu artırmayı amaçlıyor.

Zürih Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here