Beynin Ölü Nöronları Temizlemesi İlk Defa Görüntülendi

0
Yale Üniversitesi

Beyinlerimizde bir atık bertaraf sistemi olduğunu ve bu sistem sayesinde, ölü ve toksik nöronların biyolojik geçitlerimizi tıkamasının önlendiğini biliyoruz. Şimdiyse bilim insanları, fareler üzerinde yaptıkları laboratuvar testlerinde ilk defa bu sürecin bir videosunu yakalamayı başarmışlar.

Ölü nöronların (sinir) nasıl temizlendiği ve beynin bunlara nasıl tepki verdiği konusunda hâlâ bilmediğimiz birçok şey var. Bu yüzden yeni araştırma, bilmediklerimizin bir kısmını öğrenme bakımından önemli bir adım olabilir; insan beyninin tamamen aynı şekilde çalıştığını henüz doğrulamamış olsak bile…

Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalışan sinirbilimci Jaime Grutzendler, “Bu süreç ilk defa bir memelinin beyninde canlı şekilde görülüyor” diyor.

Bulgular, beyinde yaşa bağlı olarak görülen bozulmalar ve nörolojik bozukluklara yönelik tedaviler için bile faydalı olabilir. Beyin temizliğinin nasıl işlemesi gerektiği hakkında daha fazla şey bildiğimizde, bir şeyler ters gittiği zaman neler olduğunu daha iyi teşhis edebiliriz.

David Nield/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz