Bilgisayar Oyunu Oynayan Erkek Çocuklarda Depresyon Tehlikesi Daha Düşük

0
72
Fotoğraf: Alexander Kovalev/Pexels

Yapılan yeni bir araştırmaya göre 11 yaşında düzenli olarak video oyunu oynayan çocuklarda, üç yıl sonra depresif belirtilerin ortaya çıkma ihtimali daha düşük.

Psychological Medicine bülteninde yayımlanan çalışmada, sosyal medyada daha fazla zaman geçiren kızlarda ise daha depresif belirtilerin çıktığı görülmüş.

Bulgular hep beraber değerlendirildiğinde, ekran başında farklı şekillerde zaman geçirmenin, genç insanların zihin sağlığını nasıl olumlu veya olumsuz şekilde etkileyebildiği ve ayrıca erkekler ile kızları farklı biçimde etkileyebileceği görülüyor.

College London Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan baş yazar Aaron Kandola, şöyle aktarıyor: “Ekranlar, geniş çeşitlilikte faaliyete katılma olanağı sağlıyor. Ekran karşısında geçirilen süreye ilişkin sunulan rehber ve öneriler, bu farklı faaliyetlerin zihin sağlığını nasıl etkilediğine yönelik bilgilerimize ve bu etkinin anlamlı olup olmadığına dayalı olmalı.

“Bilgisayar oyunlarının aslında zihin sağlığını iyileştirip iyileştirmediğini doğrulayamasak da, yaptığımız çalışmada bilgisayar oyunlarının zararlı olmadığı ve bazı faydaları olduğu görüldü. Bilgisayar oyunları, özellikle salgın esnasında genç insanlar için önemli bir sosyal platform haline geldi.

“Fiziksel ve zihinsel sağlıkları için, çocukların (ve yetişkinlerin) oturarak geçirdiği süreyi azaltmamız gerekiyor fakat bu durum, ekranın özünde zararlı olduğu anlamına gelmiyor.”

College London Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here