Bilgisayarlar İnsanların Sanat Zevkini Tahmin Ediyor

0
32
Joseph Schillinger'in soyut sanat çalışması. Fotoğraf: Smithsonian Amerikan Sanat Müzesi

Claude Monet’in yaptıkları gibi izlenimci bir tabloda kalın fırça darbelerini ve yumuşak renk tonlarını mı tercih ediyorsunuz? Yoksa Rothko’nun cesur renkleri ve soyut şekillerini mi tercih ediyorsunuz? Bireysel sanat zevkleri, belli bir gizem barındırıyor. Fakat California Teknoloji Enstitüsü’nde (Caltech) yapılan yeni bir çalışma, basit bir bilgisayar programının kişinin hangi tabloları seveceğini doğru şekilde tahmin edebildiğini gösteriyor.

Nature Human Behaviour bülteninde yayımlanan yeni çalışmada, Amazon’un kitle kaynak platformu Mekanik Türk yardımıyla 1.500’den fazla katılımcı bulunmuş ve bu kişilerden izlenimcilik, kübizm, soyut ve renk alanı türlerindeki tabloları değerlendirmesi istenmiş. Gönüllülerin cevapları bir bilgisayar programına aktarılmış ve bu eğitim döneminin ardından bilgisayar, gönüllülerin sanat tercihlerini şans ile açıklanamayacak şekilde tahmin etmeyi başarmış.

Caltech’de psikoloji profesörü olan John O’Doherty’nin laboratuvarında çalışan doktora sonrası araştırma görevlisi ve baş yazar Kiyohito Iigaya, “Sanat değerlendirmesinin kişisel ve öznel olduğunu düşünürdüm” diyor. “Bu yüzden sonuçlar beni şaşırttı.”

Bulgular, bilgisayarların bu gibi tahminler yürütebildiğini göstermenin yanısıra, insanların sanatı nasıl değerlendirdiğine ilişkin yeni kavrayışlara da yol açabilir.

Whitney Clavin/California Teknoloji Enstitüsü. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here