Yetişkinlerin Çeyreği Çocuk İstemiyor Fakat Yine de Mutlu

0
56
Fotoğraf: Anonim/Michigan Eyalet Üniversitesi

Ebeveynlik hayattaki en güzel şeylerden biridir, öyle değil mi? Herkes için değil. Michigan Eyalet Üniversitesi’nde çalışan psikologların yürüttüğü yeni çalışmada, çocuk istemeyen yetişkinlerin özellikleri ve bu kişilerin hayatlarından ne kadar memnuniyet duydukları inceleniyor.

İkisi de MEÜ psikoloji bölümünde yardımcı profesör olan Jennifer Watling Neal ve Zachary Neal, çocuk istemediğini söyleyen kişilerin sayısı artarken, bu çocuk istemeyen bireylerin diğerlerine kıyasla ne gibi farklılıklar taşıdığını derinlemesine inceleyen ilk araştırmacılardan olmuş.

“Yapılan çoğu çalışmada, çocuk istemeyen bireyleri (çocuk sahibi olmamayı tercih edenler) ebeveyn olmayan diğer insan tiplerinden ayırt etmek için gereken sorular sorulmamış” diyor Jennifer Watling Neal. “Ebeveyn olmayan kişilerin arasında, çocuk sahibi olmak isteyen fakat henüz ebeveyn olmamış kişiler ve kısırlık ya da hayat şartları dolayısıyla ‘çocuksuz’ olan bireyler de bulunuyor olabilir. Önceki çalışmalarda, ebeveyn olmayan tüm kişiler aynı sınıfa konulmuş ve ebeveynler ile karşılaştırılmış.”

Dün PLOS ONE bülteninde yayımlanan çalışmada, çocuk istemeyen bireylerin ebeveynler ve diğer ebeveyn olmayan kişilerden ayırt edilmesi amacıyla üç soru sorulmuş. Araştırmacılar, üniversitenin Kamu Polikitaları ve Sosyal Araştırma Enstitüsü’nce yürütülen MEÜ Eyalet Anketi’ne katılan 1.000 yetişkinin oluşturduğu temsili bir örnek verisini kullanmışlar.

“Nüfus özelliklerini ayarladıktan sonra, çocuk istemeyen bireyler ile ebeveynler, henüz ebeveyn olamamışlar ya da çocuğu olmayan bireyler arasında yaşamdan duyulan memnuniyette hiçbir fark olmadığını, kişilik özelliklerinde de sınırlı farklılıklar olduğunu bulduk” diyor Zachary Neal. “Ayrıca çocuk istemeyen bireylerin, ebeveynlere göre daha liberal olduklarını ve çocuk isteyen bireylerin, çocuk istemeyen bireylere önemli oranda soğuk baktıklarını bulduk.”

Yaşamdan duyulan memnuniyet ve kişilik özellikleriyle ilişkili bulguların ötesinde, bazı beklenmedik bulgular da ortaya çıkmış.

“En çok da çocuk istemeyen kişilerin sayısı bizi şaşırttı” diyor Jennifer Watling Neal. “ABD’nin Michigan eyaletinde, dört kişiden en az birinin çocuk istemediğini belirttiğini bulduk. Bu oran, çocuk istemeyen bireylerin doğurganlığa dayalı şekilde belirlendiği önceki çalışmalarda tahmin edilenden çok daha yüksek. Söz konusu çalışmalarda, oranın %2-9 arasında olduğu belirlenmiş.”

Caroline Brooks/Michigan Eyalet Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here