Bilim İnsanları Kara Ayaklı Gelincikleri Kurtarmak İçin Donmuş Örneklerden DNA Getirecek

0

Bilim insanları kara ayaklı gelinciklerin aynı soydan çiftleştirmesini ve nesillerinin tükenmesini engellemek için genetik yardıma başvuruyor.

Yok olma tehlikesinde olan kara ayaklı gelincikler, bilim insanları tarafından zaten bazı yüksek teknolojili yardımlar alıyor. Ama erkek arılar tarafından aşı yüklü kısım atışları nüfusu desteklemek için yeterli olmadığı taktirde, Balık ve Vahşi Yaşam Servisi’nin diğer planı: DNA’yı donmuş örneklerden yeniden tanımlamak.

Kara ayaklı gelincikler (Mustela nigripes) 1987’de nüfuslarının 18’e düşmesinden sonra toparlanmaya başlamıştır ama bugün yaşayan birkaç yüz gelincik o 18 gelincikten sadece 7’sinin soyundan gelmektedir. Bu yüzden özellikle nüfusu hastalıklara ve diğer tehditlere karşı savunma yapmak için neredeyse hiç genetik çeşitlilikleri yoktur.

Hayvanat bahçelerinde veya müzelerde bulunan donmuş örneklerdeki uzun zamandır kayıp DNA’yı genetik olarak neredeyse özdeş klonlar üzerinden bugünkü nüfus ile üretilebilir donmuş örneklerle gelinciklere geri yüklenebilir, yazar Scientific American’dan David Biello.

Genetik düzenlemeyle klonlar hastalığa karşı çabuk iyileşme özelliği taşıyabilir ve aktarabilir.

Genetikçiler bu yıl San Diego  ortaklığıyla genetiği düzenlenmiş hücre kültürlerine başlamayı planlıyor.


Aleyna Küçükay

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz