Bilim İnsanlarına Göre Parazitler Yok Olmadan Onları Kurtarmamız Gerekiyor

0
974
Kılkurdu yumurtası. Jxfzsy/iStock

Korunmak için yardıma ihtiyacı olan bir sürü hayvan var. Pandalar ve koalalar gibi kucaklanası canlılar veya balinalar ile ahtapotlar gibi zeki canavarlar bunlardan bazıları. Fakat bir grup bilim insanı, pek sevilmeyen fakat yardımımıza ihtiyacı olan bir grubu unutmamamız gerektiğini söylüyor: Parazitleri.

Takımın açıklamasına göre parazitler, biraz halkla ilişkiler sorunu yaşıyor. Bu canlılar sadece kan emen canavarlar veya beleşçi arkadaşlar değil (yani yanlış anlamayın, hâlâ öyleler). Takımın aktardığına göre parazitler, aynı zamanda inanılmaz derecede önemli ekolojik rollere sahip.

Parazitler, pek çok konak türün hayatta kalması ve üremesi üzerinde etki sahibi. Ayrıca, besin zincirleri boyunca hayati bağlantılar oluşturuyorlar. Örneğin, yırtıcı kuşların yıllık balığı avlarını 30 kata kadar artırıyorlar. Bunu da, balıkların beyinlerine müdahale edip onları kuşlara karşı daha savunmasız hale getirerek yapıyorlar. Fakat bu karmaşık etkileşimlerin çok fazla bir kısmı bilinmiyor.

Washington Üniversitesi’nde ekolog olan Chelsea Wood, “Parazitler, inanılmaz ölçüde çeşitli olan bir tür grubu. Fakat toplum olarak, bu biyolojik çeşitliliği kıymetli görmüyoruz” diyor.

“Bu makalenin temel fikri, parazitler ile onların sunduğu işlevleri farkında bile olmadan kaybettiğimizi vurgulamak.”

Söz konusu makale, bütün bir sayısı parazitlerin korunmasına ayrılan Biological Conservation bülteninde yer alıyor.

Jacinta Bowler/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here