Dünya’nın Soğuması Gök Taşı Değil, Volkan Kaynaklı Olabilir

0
900
Kalistratova/iStock

Teksas’ın orta bölgesindeki bir mağarada bulunan antik çökeltiler, Dünya’nın yaklaşık 13.000 yıl önce niçin aniden soğuduğunu anlamaya yardımcı olabilir.

Bazı araştırmacılar, Dünya’yı 3 °C kadar devasa miktarda soğutan bu olayın, gök taşı gibi uzaydan gelerek Dünya’ya çarpan bir cisimden kaynaklandığına inanıyordu.

Fakat araştırmacılar, Hall Mağarası’ndaki tortu tabakalarında bulunan kanıtların, neredeyse kesin olarak volkanik püskürmelerin sonucunda oluştuğunu keşfetmişler.

Araştırmacılardan biri olan ve Texas A&M Üniversitesi’nde çalışan Michael Waters, Hall Mağarası’nda 20.000 yıldan önceye uzanan bir tortu kalıntısının olduğunu söylüyor. “Bu sıradışı kalıntı, bazı önemli soruları araştırmada disiplinler arası işbirliğine yönelik benzersiz bir fırsat sunuyor” diyor.

“Büyük sorulardan biri de şu: Kanada’yı kaplayan buz katmanlarının yaklaşık 13.000 yıl önce eridiği son buzul çağının bitimine yakın, dünya dışı bir çarpışma gerçekleşmiş miydi ve bu çarpışma, kuzey yarımküreyi 1.200 yıl daha buzul çağına iten ani bir soğumaya sebep olmuş muydu?”

Waters ve takımı, mağaranın içerisindeki tortu katmanlarının iddia edilen çarpışmanın zamanına ait olduğunu; hatta belki de, bu kısa süreli antik soğumayı başlatan tetikleyiciyi tanımlayabileceklerini keşfetmiş.

Bahsi geçen olay, bir zamanlar Kuzey Amerika’da gezen mamut, at ve deve gibi büyük hayvanların yok olmasına da yardımcı olmuş olabilir.

Keith Randall/Texas A&M Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here