Bilim, Kedilerin Neden Yemek Seçtiğini de Açıklıyor!

1

Kedileri anlamak gerçekten çok zor. Hiçbir sebep yokken donakalırlar, durup dururken bazı şeyleri devirirler ya da siz bilgisayarınızla meşgulken klavyenizin üzerine uzanırlar. Kedilerin damak tatları da bir garip. BMC Neuroscience dergisinde yayınlanan bir araştırma ise kedilerin yemeklerini titizlikle seçmelerinin sebebini açıklıyor.

Veganların çok üzüleceği ve belki de şaşıracağı bir bilgiyi de sizinle paylaşmamız gerekiyor bu aşamada: Kedigiller doğada tam anlamıyla etoburdur (kesinlikle kedinizi vegan yapmaya çalışmayın). Bazı besinlerde bulunan acı tatlar, mesela bozulmuş ette olan, zararlı olabiliyor. Bizler o tatları algılayabiliyoruz, kediler de öyle! Şuan için kedilerin tat algısının insanlarınkinde ne kadar farklı olduğu bilinmiyor.

Araştırmayı yürüten ekip, insanların acıya tepki veren tat almaçları ile kedilerin tat almaçları karşılaştırıldı. Araştırmanın sonucunda insanların tat almaçlarının tepki gösterdiği acı tada kedilerin almaçlarının da tepki gösterdiği görüldü. Ayrıca araştırma kedilerin hangi acı tada daha duyarlı olduğunu da ortaya çıkardı. Kullanılan kimyasalları hepimiz küçükken tatmışızdır, şu tırnak yememize engel olan şeyler. Sonuca tümden baktığımızda ise kedilerin algıladığı tat aralığı insanlarınkinden daha geniş olabilir.

Ekibin sonraki amacı ise kedileri hangi besinlerle beslemenin onların damak tadına hitab edeceğini öğrenmek. Böylece zor yemek beğenen kedilerimizin üstesinden gelebiliriz, tabii ki sadece yemek öğünlerinde.

 

1 Yorum

  1. Merhabalar Meriç Bey, Bir vegan olarak kedimi vejetaryen ya da vegan beslemem söz konusu değil. Kedi dostlarımız için bu sağlıklı olmaz ama arada sırada et ile birlikte belli sebzeleri yemeleri gerekiyor sindirimlerinin rahatlaması için (havuç,pazı,pırasa..). Değerli bilgileriniz için teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz