İşte Karşınızda Fikir Üreten Beynin Aktivitesinin Fotoğrafı!

0

Buggs Bunny’nin aklına bir fikir geldiğinde kafasının üstünde, bulut içerisinde ampul yanıyordu. Bu sahneyi hepimiz hatırlarız çocukluğumuzdan. Bir metafor olduğunu eklemeye gerek dahi yok, fakat yapılan bir araştırma bu metaforun gerçeğin bir noktasına dokunduğunu düşündürdü. Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bir grup nörobiyolog, ampulün çaktığı anda beynin aktivitesini gözlemledi. Ekibin araştırması Human Brain Mapping dergisinde yayınlandı.

Ekip 16 katılımcıya 8 tane nesli son bulmuş ayvan türünün yaşam koşullarını ve diyetlerini öğretti. Bu esnada da fMRI’da çalışır durumdaydı. İlk bulgularda öğrenme esnasında her katılımcının beyninin aynı noktaları aktivite gösteriyordu. Fakat her nesli tükenmiş hayvan, bireylere göre beyinde farklı noktalarda saklanıyordu. Yani her birey hayvanı farklı bir yöntemle beynine işliyordu.

Makalenin baş yazarı Marcel Just, Wired’a verdiği bir röportajda her katılımcının, diğer katılımcılardan farklı olarak, bir türün ne yediğini ve nerede yaşadığını farklı kombinasyonlar ile beyinlerinin farklı bölgelerine kaydettiğini söyledi.

Araştırmacılar ayrıca beynin bir şeyi öğrendikten hemen sonra onu kaydetme yeteneğinin de olduğunu görmüş oldu. Bu ve bunun gibi araştırmalar bilim insanlarına öğrenme ve bilgi kaydetme süreçlerini daha iyi anlama olanağı sağlayacak. Ayrıca, eğitimcilere derslerde daha akılda kalıcı anlatma yöntemleri keşfetme imkanı sunarken, Alzheimer gibi hastalıklara yeni tedavi yöntemleri önerebilecek.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz