Bilime Göre Yalnız Olmak Neden Daha İyidir?

0

Bunu baştan beri biliyorduk.

Şu tanışma sitesine bir ara verin ve bu gece kendinize bir randevu ayarlayın.

Bilimsel araştırmalarda bulunduğuna göre yalnız olmanın birçok faydası var. Bunlardan biri de yalnız geçirdiğiniz zaman.

Son zamanlarda yapılan çalışmaların öne sürdüğüne göre, yalnız insanların tek başına olmayı benimsemesinin yanında, bundan fayda görmesi de daha muhtemel.

California Santa Barbara Üniversitesinde psikolog olan Bella DePaulo, yalnız yaşamıy savunuyor ve ülkeyi dolaşarak, psikoloji camiasının geniş bir bölümünün sıklıkla gözden kaçırdığını söylediği bu bulguları, insanlara takdim ediyor.

Geçen yılın ilkbaharında yaptığı bir TEDx Konuşmasında, yalnız yaşamayı “sonsuza kadar mutlu yaşamaya” benzetti.

Yapılan çalışmalar, kendisinin haksız olmadığını öne sürüyor.

Yalnız insanlar, daha güçlü sosyal ağlara sahip olmaya yatkın

2015 yılında Natalya Sarkisyan ve Naomi Gerstel isimli sosyal bilimciler, yalnız ve evli Amerikan yetişkinleri arasında akrabalık, komşuluk ve arkadaşlık bağlarının nasıl değişkenlik gösterdiğini keşfetmeye koyulmuşlar.

Bulduklarına göre, yalnız insanların kendi sosyal ağlarıyla sık temas kurması daha muhtemelmiş. Ayrıca bu kişiler, evli akranlarına göre söz konusu kişilere daha çok yardım etmeye ve bu kişilerden daha çok yardım almaya daha yatkınlarmış.

Araştırmacıların elde ettiği sonuçlar, etnik köken, cinsiyet ve gelir seviyeleri gibi etmenler hesaba katıldığında bile geçerliliğini korumuş.

Sarkisyan ve Gerstel, tezlerinde şöyle yazıyorlar: “Basitçe söylemek gerekirse yalnız olmak, hem kadınların hem de erkeklerin sosyal bağlantılarını artırıyor.”

Son zamanlarda yapılan çeşitli çalışmalarda, arkadaşlığı korumanın sağlıklı yaşlanma ve mutluluğu desteklemenin anahtarı olduğu öne sürülmüştü.

Bunlardan biri 2008 yılında British Medical Journal bülteninde yayınlanmış ve çalışmada, 10 veya daha fazla kişiyle düzenli bağlantısı olan insanların, böyle bir bağlantısı olmayan insanlardan önemli oranda daha mutlu oldukları ve daha az arkadaşı olan insanların genel olarak daha az mutlu olduğu bulunmuştu.

Ailenizden olmayan arkadaşlar özel önem taşıyor olabilir.

ABD’deki Michigan State Üniversitesinde psikoloji doçenti olan William Chopik, neredeyse 280.000 insanı kapsayan bir çift çalışma yürüttü ve biz yaşlandıkça arkadaşlıkların öneminin arttığını buldu.

Yaşlı insanlarda arkadaşlıklar, aile üyeleriyle olan ilişkilere göre hem sağlık hem de mutluluk bakımından güçlü bir belirleyiciydi.

Chopik, bir demecinde şöyle söylüyor: “Gerçekten iyi olan birkaç arkadaş bulundurmak, sağlık ve mutluluğumuz için bir dünya fark oluşturabilir. Bu yüzden, sizi en mutlu eden arkadaşlıklara yatırım yapmak önem taşıyor.”

Yalnızlar ayrıca daha zayıf olmaya yatkınlar

En azından fiziksel fitliğin bazı ölçütleri söz konusu olduğunda, “durulan” insanların sağlıksız alışkanlıklara kaydığını söyleyenler biraz haklı olabilirler.

Yaşları 18 ile 64 arasında değişen 13.000’den fazla insanın katıldığı bir ankette araştırmacılar, yalnız olanların ve hiç evlenmeyenlerin, evlenmiş ve boşanmış olan akranlarına göre haftalık olarak daha sık egzersiz yaptıklarını buldular.

2015 yılında Social Science and Medicine bülteninde yayınlanan bir çalışmada, dokuz Avrupa ülkesinde yaklaşık 4.500 insanın vücut kütle indeksleri karşılaştırıldı ve yalnız insanların, evli olanlara göre ortalamada biraz daha düşük VKİ’li oldukları bulundu.

Ayrıca evli çiftler, genel olarak bekarlardan yaklaşık 2.3 kilogram daha ağırlardı.

Yalnız insanlar bireysel olarak daha çok gelişebilir ve tek başına olmanın daha çok faydasını görebilirler

Yapılan birkaç çalışmada, yalnızlık ile özgürlük hissinin artışı ve daha yüksek yaratıcılık ve samimiyet seviyeleri gibi avantajlar arasında bağlantı kuruldu. Psikoterapist olan Amy Morin, yalnız geçirilen zamanın insanların daha üretken olmasına da yardımcı olabileceğini söylüyor.

“Yalnız geçirdiğiniz zamanda yalnız olmanıza gerek yok. Bu süreç, kendinizi daha iyi bilmeye başlamanın anahtarı olabilir” diyor Morin.

DePaulo, 2016 yılında Amerikan Psikoloji Derneğine yaptığı bir sunumda, yalnız insanların evli emsallerine göre daha kuvvetli hür irade hisleri barındırmaya yatkın olduklarını ve psikolojik olarak büyüme ve gelişmelerinin daha muhtemel olduğunu gösteren bulgular sundu.

Yine de DePaulo, yalnız olmanın psikolojik faydaları üzerine yapılan araştırmaların eksik olduğunu söylüyor. Yalnızlar üzerinde yapılan 814 çalışmayı incelerken, bunların çoğunda yalnız insanların bir karşılaştırma grubu şeklinde kullanılarak evli insanlar hakkında bir şeyler öğrenilmeye çalışıldığını, yalnızlıkla ilgili bilgi edinmenin amaçlanmadığını keşfetmiş.

1998 yılında yapılan ABD Ulusal Aileler ve Hane Halkları Anketi verilerinin analiz edildiği bir diğer çalışmada, örnekte yer alan yalnız insanların, evli insanlar ile karşılaştırıldıklarında kişisel gelişim yaşamalarının daha muhtemel olduğu bulunmuş. Söz konusu gelişim, öğrenme ve gelişme süreçleri ile yeni deneyim fikrinin nasıl algılandığına göre ölçülmüş.

Diğer bir ifadeyle, şüphesiz romantik ilişkilerin bazı faydaları olsa da, yalnız olmanın da faydaları var.

“Yalnız insanların zavallı, kimsesiz insanlar oldukları ve en çok istedikleri şeyin yalnızlıktan kurtulmak olduğu düşüncesi, birer efsaneden ibaret” diyor DePaulo.

 

 

 

 

Business Insider

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz