Bilinen En Eski Veba Soyunu Taşıyan 5.000 Yıllık Adam

0
32
Fotoğraflar: Dominik Göldner, Harald Lübke

Yersinia pestis bakterisinin en eski soyu, 5.000 yıllık bir avcı toplayıcının kalıntılarında bulunmuş. Vebadan sorumlu bu bakteri, 1300’lü yıllarda Avrupa’daki insanların yarısı kadar fazla bir kısmını öldürmüş olabilecek Kara Veba salgınına yol açmıştı. Dün Cell Reports bülteninde yayımlanan genetik bir analiz, bu antik soyun muhtemelen ortaçağdaki kadar bulaşıcı ve ölümcül olmadığını ortaya çıkarıyor.

Almanya’daki Kiel Üniversitesi’nde yer alan aDNA Laboratuvarı’nın müdürü ve çalışmanın eş yazarı Ben Krause-Kyora şöyle aktarıyor: “En şaşırtıcı olanı da, Y. pestis‘in ortaya çıkışını önceki çalışmalardan 2.000 yıl geriye götürebiliyor olmamız. Görünüşe göre, bakterinin kökenine çok yaklaştık.”

Veba taşıyan adam, “RV 2039” şeklinde adlandırılan 20 ila 30 yaşındaki bir avcı toplayıcıymış. RV 2039, iskeletleri günümüz Litvanya’sının Rinnukalns isimli bir bölgesinden 1800’lerin sonlarında çıkarılan iki kişiden biri. Her iki kişinin de kalıntıları, kısa süre sonra kaybolmuş ve 2011 yılında Alman insanbilimci Rudolph Virchow’un koleksiyonunda yeniden ortaya çıkmış. Yapılan bu yeniden keşif sonrasında, bölgede iki mezar daha ortaya çıkarılmış. Sayıları dörde ulaşan numuneler, muhtemelen aynı avcı-balıkçı-toplayıcı grubuna ait.

Cell Basın. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here