Binlerce Ölü Balık Neden New York Kanalını İstila Etti

0
“Görüntü oldukça rahatsız edici… bu sabah Shinnecock Kanalı’ndan” (Bağlantıya ulaşmak için tıklayınız.

Hampton Bays, New York halkı bu haftanın başında değişik bir manzaraya uyandı. Yakınlardaki kanal gümüş bir parlaklıkla kaplanmıştı ancak bu kırağı ya da kışın ilk belirtileri değil, kanalı kaplayan, binlerce ölü balıktı.

Manzara rahatsız edici olsa da bu, ne sonumuza bir işaret ne de korkunç bir çevre kirliliğiydi. New York Çevre Koruma Departmanı ve diğer uzmanlar, bu durumu balıkların (Bunker olarak bilinen küçük olta balıkları)  yanlış zamanda yanlış yerde olmalarına bağlıyorlar. Yırtıcı bir grup lüferden kaçarken, birçok etkenin onları oksijenden mahrum bırakmasıyla köşeye sıkışıp ölmüş olmaları olası.

Havada uzun süre dayanamamalarına rağmen, balıklar yaşamak için oksijene ihtiyaç duyarlar. Lüfer sürüsünden kaçarken Shinnecock Kanalı’nda bir sığınak aradılar ancak kanalın kilitlerini indirilmiş buldular.

Shinnecock kanalı, Long Island’ın South Fork bölgesinde bulunur ve Shinnecock Koyu ile Great Peconic Koyu’nu birbirine bağlar. İki koy arasındaki su seviyesi eşit değildir. Bu yüzden gemilerin iki koy arasındaki geçişi sağlanırken bir kilitler sistemi kullanılır. Kilitler kapalıyken, iki koy arasındaki su akışı sınırlı olup, gemiler (ve balıklar) geçiş yapamazlar.

Aniden; büyük bir okyanusta küçük bir balık olmak yerine, kurbanlar kendilerini yoldaşlarıyla beraber küçük bir boşlukta sıkışmış buldular. Tıpkı insanlar veya herhangi bir hayvan gibi küçük bir boşlukta sıkıştılar ve oksijensizlikten öldüler.

Ertesi sabah kilitler açıldığında, ölü balıklar denize döküldüler ya da sahillere vurdular. Pek çok balıkçı, toplayabildikleri kadar balığı toplayarak bu durumu avantaja çevirdi. Bunker; ringa balığı olarak da bilinen, şimdilerde ıstakoz ve levrek avlamak için kullanılan popüler bir olta balığıdır. Bir zamanlar, endüstriyel imalatta kullanılan bir boya ve kozmetik bileşeniydi.

Böyle bir balık ölümü ilk defa yaşanmıyor. Çok benzeri, Marina de Rey, California’ da 2014 yılında yaşandı. Binlerce hamsi, limanda bir yırtıcıdan kaçmaya çalışırken öldü.

Yani binlerce ölü balığın, Kıyamet alameti ya da zehirli atık sızıntısı olduğunu düşünmeye gerek yok. Balık ölümü pek hoş görünmeyebilir (kokmayabilir de) ama dünyanın sonu da değil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz