Bipolar Bozukluk Hastalarında Astrosit Tespiti

0
Çizim: geralt/Pixabay

Bipolar bozukluğa sahip hastaların indüklenmiş pluripotent kök hücrelerinden türetilen ve astrosit adı verilen beyin hücreleri, sinirsel faaliyette yetersiz destek sunuyor. Üç gün önce Stem Cell Reports bülteninde yayımlanan bir makalede araştırmacılar, bu bozukluğun astrositler tarafından salgılanan ve interlökin-6 (IL-6) adı verilen bağışıklık destekleyici bir moleküle kadar takip edilebildiğini gösteriyorlar. Elde edilen sonuçlar, bu psikiyatrik hastalıkta astrositlerin aracılık ettiği iltihap sinyalleşmesinin muhtemel rolünü vurguluyor ancak daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Salk Enstitüsü Biyolojik Çalışmalar bölümünde çalışan araştırma yazarı Fred Gage, “Bulgularımız, IL-6’nın bipolar bozukluk ile ilişkili kusurlara katkıda bulunabileceğini öne sürüyor ve klinik müdahale için yeni fırsatlar doğuruyor” diyor.

İnsanların yaklaşık %1 ila 3’ünde görülen bipolar bozukluk, mani olarak bilinen yüksek enerji ve coşkunluktan düşük enerji ve bunalımsal dönemlere doğru değişen tekrarlı ruh halleriyle kendini belli ediyor. Çeşitli bulgular, bipolar bozukluk ve dengeli olmayan iltihabi sinyalleşme arasında bir bağlantı olabileceğini öne sürüyor. Örneğin kronik iltihaplanma işaretileri gösteren bu hastalarda kalp damar hastalığı, diyabet ve metabolik sendrom gibi iltihapla ilişkili durumlar daha fazla görülüyor. Dahası bu kişiler, özellikle manik dönemler sırasında olmak üzere IL-1 and IL-6 gibi iltihap destekleyen ve kanda dolaşan sitokinleri daha yüksek yoğunluklarda taşıyorlar.

Salk Enstitüsü Biyolojik Çalışmalar bölümü, San Diego – California Üniversitesi ve San Diego – California Üniversitesi İnsanbilim Bölümü’nde çalışan eş yazar Maria Carolina şöyle aktarıyor: “Hafif iltihaplanma pek çok sinirsel süreçte faydalı olabilse de, IL-6’nın aşırı üretimi bipolar bozukluk belirtilerini kötüleştirebilir ve tedavi açısından önemli bir hedef olabilir.”

Cell Basın. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz