Termit Mızrak MacGyver’in çeliğe karşı koymak için bir araba aküsüne ihtiyacı yok. Kaçak bir trende sıkışıp kalmışken, motoru arabanın diğer kısımlarına bağlayan metali koparmaya karar verir. Bunu yapmak için magnezyumu ve paslı talaşı uzun, metal bir değneğin içine istifler. Bunu, bir meşale ile ateşe verir. Termit, 4000 Fahrenheit derece yüksekliğe kadar yanar. Bu doğaçlama termit mızrak, sadece çeliği değil aynı zamanda diğer katıları ve malzemeleri de kesmeye yetecek kadar sıcaktır. Termit faydalı olabilir –işçiler bunu yol bağlantılarını lehimlemek için kullanır- ama bu acemilere uygun olmayan bir numara. “Termitler tehlikelidir ama yapımı kolaydır” diyor Allain. “Acayip sıcak olabilirler – eğer bir konteyneriniz varsa onu boydan boya eritecektir. Çok fazla ışık saçar ve eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız kendinizi de eritebilirsiniz.” O sebeple bu numarayı da es geçmelisiniz.

Bir Hayatta Kalma Durumunda Açlığınızı Gidermeniz İçin Üç Püf Noktası

Yiyecekleriniz azalırken nasıl hayatta kalırsınız ?

 

Ücra köşelerde yemeğinizin bitmesi şakaya gelmez. Hele ki kendinizi takviye edebileceğeniz bir yer yoksa tamamen doğanın size sunduklarına kalırsınız. Umarım hiçbir zaman böyle bir durumla karşı karşıya gelmezsiniz ama gelirseniz de açlığınızı bastırmanın üç yolu var.

 

1) Sayıların öneminin farkına varın

Hayatta kalmak bir kalori oyunudur. Sürekli olarak kalorili yiyecekler bulmaya ve aynı zamanda kalori kaybınızı en aza indirmeye çalışırsınız. Eğer bir su birikintisinde küçük bir balığın peşinde koşuyorsanız vazgeçin. Birkaç kalori elde etmek adına yüzlerce kalori kaybedersiniz. Aldığınız kaloriler ve harcadıklarınız konusunda dikkatli davranın. Böylece daha akıllı seçimler yaparsınız.

 

2) Su için

Su veya başka sıvılar içmek açlığınızı bir yere kadar telafi edebilir. Eğer çevrenizdeki doğal  malzemelere hakimseniz içeceklerinize besin değeri bile katabilirsiniz. Yabani bitki çayları sıvı ihtiyacınızı karşılamakla birlikte size vitamin ve mineral desteği de verir. Kozlarınızı doğru oynarsanız çayınızın tadı güzel bile olabilir!

3) Dikkatinizi Dağıtın

Bir kütüğün üstünde oturup en sevdiğiniz yemeği düşünmenin size pek de bir yararı olmaz. Onun yerine kendinizi işe yarar eylemlerle ve açlığınızı unutturacak düşüncelerle oyalamayı tercih edin. Dikkatinizi mideniz yerine başka yerlere vermeniz zamanın az da olsa daha rahat geçmesini sağlayabilir.

 

Siz böyle bir durumda kalsanız açlıkla nasıl baş ederdiniz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

 

 

Tim Macwelch / Outdoorlife

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...

2 Yorum

  1. Yücel dedi ki:

    Bulunduğum yerde mutlaka eklembacaklı olacaktır, o da bol bol karbonhidrat demek, üstelik yakalamasi da çok zor değil:D

  2. ismet artuc dedi ki:

    çevremde bulunan bize tür olarak en yakın memeliden başlayarak en uzak canlıya kadar hareketlerini gözlemleyip yiyecek su temin etmeye çalışırım. Beynin vücudumuzun en çok enerji harcayan organı olduğunu varsayarsam bol yiyecek ve su bulmadan onu korunma ve yiyecek dışında çok kullanmamaya çalışırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir