Bir Kadının Gözünde 27 Tane Kaybolmuş Lens Bulundu

0

NASIL!!?

British Medical Journal bülteninde yayınlanan kısa bir makalede, 67 yaşındaki bir hasta İngiltere’nin Solihull Hastanesi’nde ameliyat için hazırlanırken, gözünde 27 tane temas lensi bulduklarını iddia ediyor.

Lensler, bültene göre “mavimsi bir kütle” halinde bir araya yığılmıştı ve “mukus ile birbirine bağlanmıştı”.

Hasta üzerinde çalışan Morjaria, Optometry Today bültenine şöyle konuştu: “Hasta epey şok olmuştu. Lensleri çıkardıktan iki hafta sonra gördüğümde, gözlerinin çok daha rahat hissettiğini söylemişti.”

Ancak şok olan tek kişi hasta değildi.

“Hiçbirimiz daha önce böyle bir şey görmedik,” diyor Morjaria. Aslında, vakayı yayınlamayı seçmiş çünkü çoğu doktor, birisinin şiddetli belirtilerden muzdarip olmadan gözlerinde çok fazla temas lensi kaybetmesinin mümkün olduğunu düşünmüyormuş.

Hepsi bir araya gelmiş ilk 17 lens.

Hasta, 35 yıl boyunca her ay temas lensi takmış ve bu yıllar boyunca göz doktorunu nadir olarak ziyaret etmiş. Fakat katarakt olmuş, bu yüzden geçen Kasım ayında doktorlar gözüne ameliyat için anestezi enjekte ederken duraksamışlar ve tuhaf keşif ile birlikte şaşırmışlar.

“Bu oldukça büyük bir kütleydi,” diyor Morjaria. “Hastanın bunu farketmemesine gerçekten şaşırdık çünkü bunlar orada dururken pek çok tahrişe sebep olur.”

Optometristler Birliği klinik ve düzenleyici görevlisi Henry Leonard, Optometry Today’e şöyle söylüyor: “Hastalar bazen kontakt lensleri üst göz kapaklarına sıkışmış şekilde geliyorlar, özellikle kontakt lens takmaya yeni başladıkları veya beceremedikleri zaman, fakat bu kadar fazla kontakt lensin birinin gözünde sıkıştığını bulmak son derece nadir bir olay.”

“Çoğu hasta, önemli bir rahatsızlık ve göz kırmızılığı yaşayacaktır ve göz enfeksiyonu tehlikeleri bulunacaktır.”

Ayrıca bunların oraya nasıl gittiğine şaşırdılar. MBJ‘deki tezde şöyle belirtiliyor: “belki derin çukurlu gözleri vardır ve bu durum, olağandışı miktarda fazla sayıda yabancı nesnenin orada tutulmasına katkıda bulunmuştur.”

Yapılacak olan ameliyatı hemen ertelemişler.

Morjaria şöyle söylüyor: “Bu kontakt lensleri, belirsiz miktarda uzun bir süre boyunca gözünde barındırdığı için, eğer ameliyat yapsaydık gözünde pek çok bakteri olmuş olurdu.”

Morjaria, bu öyküyü gören ve kontakt lens takan kişilerin, biraz daha fazla dikkat edeceğini umuyor.

“Günümüzde ve içinde bulunduğumuz çağda, kontakt lensleri internetten satın almak çok kolay ve insanlar düzenli kontol yaptırmak konusunda umursamaz oluyorlar. Kontakt lensler sürekli kullanılıyor, fakat eğer uygun şekilde izlenmezlerse, görüşlerini kaybetmelerine neden olabilen ciddi göz iltihaplarına sahip insanlar görüyoruz.”

Ancak bazıları öyküyü sorguluyor.

“Bu nasıl mümkün olabilir? Lensleri nasıl hissetmedi?” diye tivit atmış bir kullanıcı.

“Bu nasıl oluyor? Günlük lenslerimiz bir SAAT fazla taktığım zaman gözlerim reddetme işlemine başlıyor: yapışma, kaşınma, saklanbaç,” diye tivit atıyor ikincisi.

“Hâlâ nasıl olduğunu merak ediyor musunuz? Aynı göze yanlışlıkla 2 tane takmıştım (2 saat uyku, yargılamayın) ve hemen farkediyorsunuz. sadece çılgın bir görüşle,” diye tivit atmış üçüncü bir kişi.

 

 

 

 

The Washington Post

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz