Bir Kediyi Yerden Nasıl Kaldırmalıyız?

0
2312

Bir kedi yerden nasıl kaldırılır? Bu sorunun cevabını Popular Science Türkiye arşivinden (2018) derledik:

Cidden o kadar zor değil.

Kediler sevimli ve kucaklanası arkadaşlar olabilirler fakat kedisi olan herkesin bildiği üzere, onları tutmak da son derece ustalık isteyebilir. Aslında onları yanlış şekilde tutmak, sizi veya kedinizi incitebilir.

Fakat veteriner hekim Uri Burstyn, 2 milyondan fazla izlenen bir videoda bunun nasıl yapılacağını kolay bir biçimde açıklıyor.

İlk önce, bütün kedi insanlarının bildiği bir şeyi öneriyor; kedinizin elinizle etkileşim kurmasından önce onu koklamasını sağlamak.

Bu durum, kedinin size ayak uydurmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca parmaklarınızı kıvırmanız gerekiyor, bu sayede kedi eğer sizinle takılmaya ilgi duymazsa, onları ısırmaz.

Burstyn, videoda şöyle söylüyor: “Eğer bir kediye onu sadece okşamak için ve onunla eğlenmek için yaklaşıyorsanız, kedilerin çok kolay şekilde ürkebildiklerini unutmamalısınız, bu yüzden biraz ağırdan alın”

“Kediler ayrıca bizden çok daha küçük canlılardır, bu yüzden genelde hafif şekilde dokunun.”

Kendisi ayrıca, bir kediyi strese sokmadan onu nasıl zaptedeceğinizi açıklıyor. Kulağa çok kolay ve tuhaf bir yöntem gibi geliyor fakat onları sıkı bir şekilde tutarsanız, bunun rahat olduğunu düşünüyorlar.

“İster tırnaklarını budamak için olsun, ister hap vermek için olsun; bir kediyi zaptetmeye çalışıyorsanız, o kediyi sıkın” diyor videoda.

“Muayenehaneye gelen kediler epey korkuyorlar. Onları kibarca sıkabilirsiniz. Bu sayede oldukları yerde oturacaklar ve kendilerini incitmeyeceklerdir.”

Fakat iş kedileri yerden kaldırmaya geldiğinde, kurallar bambaşka bir hal alıyor.

Burstyn, kedilerin destenlediklerini hissetmeleri için onları yerden kaldırmayı öneriyor. Videoda, bir elini kedinin göğsünün altına koyuyor ve diğer elini de karnının altına koyuyor; kedinin ayaklarını öylece, desteksiz bir şekilde sarkıtmıyor!

Videoda önerilen bir diğer yöntem ise ‘futbol taşıması’. Kulağa epey çılgınca geliyor fakat sandığınızdan daha güvenli ve sağlam.

Temel olarak, kediyi arkaya doğru kaldırıyor, popolarını öne doğru ve kafalarını da kolunuzun altında tutuyorsunuz.

Bu yöntem kediyi güvende; kediyi veya sizi incitmeyecek bir durumda tutuyor fakat muhtemelen günlük koşullar için önerilmiyor.

Burstyn ayrıca, bir ‘omuz kedisiyle’ takılmanın doğru yöntemini de açıklıyor ancak her kedinin bu taşıma yöntemini sevmediğini de belirtiyor; bunu yabancı kedilerde denemeyin yoksa sırtınız pençe izleriyle dolabilir.

Ayrıca veteriner hekim Sofya Yin, pek işbirliği yapmayan kedi arkadaşlarımız için, serbest bir kediyi havlu ile yakalamanın doğru yöntemini gösteriyor.

Hemen döneceğiz; futbol taşımasını ev kedilerimizde denemeye gittik.

 

 

 

 

ScienceAlert

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here