Dikkatsiz Yürümek, Ciddi Bir Halk Sağlığı Sorunu Haline Geldi

0

Yolda yürürken illaki bir iki fotoğraf çektiğimiz ya da kısa mesajlaşmalarda bulunduğumuz olmuştur. Bunun gibi durumları hafife alsak da Aralık 2015’de 33 yaşındaki Joshua Burwell telefonuyla fotoğraf çekerken San Diego, Sunset Cliffs’te düşerek hayatını kaybetmişti. Hayatını kaybetmesi insanların elektronik cihazları dolayısıyla dikkatsiz yürüme sorununa dikkat çekmişti. Ohio Devlet Üniversitesi’nin 2013 yılı raporuna göre ABD’de 2010 yılında 1.500 kadar kişi yolda dikkatsiz yürümesi sebebiyle acilde tedavi edilmiş.

Zaman zaman yaralanmalara da sebep olan dikkatsiz yürüme ile tam olarak, yolda yürürken elektronik cihazlara bakarak hareket etmeyi kastediyoruz. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi’nin 2015 yılı raporuna göre yayaların dikkat dağınıklığı yayaların sendelemelerine, karşıdan karşıya geçerken veya levhalar gibi durağan nesnelere doğru bakmadan yürümelerine sebep oluyor.

Amerika’da eyalet ve şehirler sorunun ciddiyetini kabul ediyor. Pek çok eyalet vatandaşları güvende tutmak için dikkatsiz sürücülere ceza yazdığı gibi dikkatsiz yayalara da ceza uygulamasını başlattı. Buna rağmen yasaların da yeterli olmadığı bir konu var. Yayalar da yaptıklarının yanlış olduğunu bilmelerine rağmen alışkanlıklarını terk etmekte zorlanıyorlar. Bazı teknoloji firmaları, soruna karşı koymak yerine “ılımlı” çözümler üretme peşinde: Bunlardan bir tanesi mesajlaşırken telefon kamerasından yolu görmemizi sağlayan bir uygulama.

Burwell’in ölümü bile dikkatsiz yürümemizi engellemek üzere ani bir etki yaratamadı. Dikkatsiz yürümenin getirileri haricinde boyun hasarları ve uyku düzensizliği de popüler teknoloji kaynaklı çağımızın sorunlarından birkaçı. Dikkatsiz yürüme alışkanlığına tam olarak karşı koyamasak da neyse ki sorunu hafifletmek mümkün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz