Bir Mesleğe İlgi Duymak, O Meslekten Tatmin Olunacağını Göstermeyebilir

0
916
Houston Üniversitesi

Lise veya üniversite diploması peşinde koşan ve hatta kariyer geleceklerini diploma olmadan şekillendiren kişiler bile, bir noktada farklı mesleklere ne şekilde ilgi duyduklarını belirlemeye yardımcı olması amacıyla ilgi değerlendirmesi yapıyor. İlgi Değerlendiricisi aracının yer aldığı ABD Çalışma Bakanlığı Mesleki Bilgi Ağı’nın (O*NET) Sonraki Hamlem internet sitesine göre, her ay ortalama 1 milyondan fazla ziyaretçi geliyor.

Şimdiyse Houston Üniversitesi’nde çalışan araştırmacıların hazırladığı bir rapor, mesleki tatmin söz konusu olduğunda bir mesleğe duyduğunuz ilginin zannettiğiniz kadar önem taşımadığını ortaya çıkarıyor.

Endüstriyel-organizasyonel psikoloji yardımcı profesörü Kevin Hoff, Journal of Vocational Behavior bülteninde yayımlanan çalışmada şöyle aktarıyor: “Temel bulgumuz, ilgi uyumunun duyulan tatmini önemli ölçüde haber verdiği; ancak insanların beklediği kadar güçlü bir ilişki sergilemediği yönündeydi. Memnuniyete yol açan diğer unsurlar arasında çalıştığınız organizasyon, yöneticiniz, iş arkadaşlarınız ve ücret bulunuyor.”

Bir kariyer oluşturan kişiler için, ana fikir ümit verici görünüyor.

“Bir meslekte tatmin olmanız için ilgi duyduğunuz şeylerde mükemmel bir uyum beklemenize gerek yok; çünkü diğer şeylerin de önem taşıdığını biliyoruz. Yapmayı sevmediğiniz bir şey olmadığı sürece; eğer iyi bir yöneticiniz varsa, çalışma arkadaşlarınızı seviyorsanız ve organizasyonunuz size adil davranıyorsa, kendinizi çok tatmin olmuş bulabilirsiniz.” diyor Hoff.

Houston Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here