Bir Rüzgar Türbini Ne Kadar Enerji Üretiyor?

18

Kısa cevap 350 evin bir yıllık elektrik ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilecek kadar.

Rüzgar türbinleri özellikle çok rüzgar alan yerlere kurulan bir enerji üretim sistemi. Rüzgarın hızı saatte 8 ila 50 kilometre arasında olduğunda elektrik üretebiliyorlar. Genellikle kuruldukları yerlerde, zamanın yüzde 75’inde rüzgarın hızı bu aralıkta oluyor. Fakat rüzgar sabit bir hızda esmez. Bu nedenle, rüzgar türbinlerinin ürettiği enerji miktarı da çok değişken.  Buna rağmen yapılan ölçümler gösteriyor ki; tek bir rüzgar türbini, ortalama 350 evin bir yıllık elektrik ihtiyacını karşılayabiliyor. Modern türbinlerin kapasitesi 660 kilowatt ve 2,4  aralığında bulunuyor ve ortalama yüzde 30 gibi bir kapasitede çalışıyorlar.

18 YORUMLAR

 1. Nedense bu türbinlerinden bir tek akdeniz – ege taraflarında var . Keşke ülkemizin her tarafına yerleştirilse de diğer enerji kaynaklarına ihtiyaç kalmadan temiz şekilde enerji üretebilsek
  Dünya nükleer enerjiden güneş enerjisi ve rügar enerjisine geçiş yapıyor biz daha nükleer enerjiyi kullanmaya çalışıyoruz

  • Sebebi bu olabilir mi acaba `Rüzgarın hızı saatte 8 ila 50 kilometre arasında olduğunda elektrik üretebiliyorlar. Genellikle kuruldukları yerlerde, zamanın yüzde 75’inde rüzgarın hızı bu aralıkta oluyor.`

   • O bilgiye dikkat edilirse saatte 8 ile 50 km/h diyor biz m/s cinsine cevirirsek onu 2,2 m/s ile 13,8 m/s arasında demek istiyor ki o da birçok bölgemizde oluşan rüzgar esme hızıdır.
    Yani istesek herşey yapılabilir sadece çalışmak isteyelim.

   • Yaşanmış, geçmiş olayların ışığında kim/neden Nukleer enerjiye geçilmek isteniyor acaba ? Hali hazırda gıda sektöründeki terorden ötürü kanser sorunları had safhada yaşanırken ülkemizde ( amerika mısır şurubu tüketimini %20 civarına indirdi bizde % kaç acaba ? )

  • Akdeniz ve ege bölgesi kesintisiz esen cephe rüzgarları ile daha çok haşır neşir olduğu için bu bölge de rüzgar santrallerinin olması çok normal.

  • Berat Albayrak’ın kitabını okuyun. Binlerce rüzgar türbini 1 nükleer santrale eşittir. Rüzgar türbini maliyeti fazla ama çıktısı az.

 2. Aslında rüzgar enerjisi için de tamamen kusursuz denemez. Gürültü kirliliği ve kuş ölümleri gibi bazı olumsuz tarafları var. Kurulumdan önce iyi bir çalışma gerektiriyor her anlamda. Ancak elbette fosil kaynaklar ve nükleer ile kıyaslamak doğru değil.

 3. 500 watlık rüzgar türbünü aldım tanıtım bilgisinde 40 Amper ürettiği yazıyor. Ancak rüzgarın pik noktasında 4.5 Amper üretti. fiyatı da 1150 tl. güneş enerjisine takviye için aldım pişman oldum. 100 watlık bir güneş paneli 5.6 amper üretiyor çok güzel bir yıldır kullanıyorum.

 4. sertan ciler
  15:53 (39 dakika önce)
  Alıcı: info

  100 KW LIK RES İN MALİYETİ VE YILLIK KAÇ KW LIK ENERJİ ÜRETİR
  GES İN GERİ ÖDEMESİ 1 YIL GERİ ÖDEMESİZ 8 YIL ÖDEMELİ,RES İÇİN DE AYNISI GEÇERLİMİDİR. TEŞEKKÜRLER

 5. ya ekin gerizekalımısın lan sen bırakın bu çevreci ayaklarını dünyanın kurtuluşu nüklleer enerjidir öyle bilim kurgu filmleri seyredip tırsmayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz