Bir Rüzgar Türbini Ne Kadar Enerji Üretiyor?

Kısa cevap 350 evin bir yıllık elektrik ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilecek kadar.

Rüzgar türbinleri özellikle çok rüzgar alan yerlere kurulan bir enerji üretim sistemi. Rüzgarın hızı saatte 8 ila 50 kilometre arasında olduğunda elektrik üretebiliyorlar. Genellikle kuruldukları yerlerde, zamanın yüzde 75’inde rüzgarın hızı bu aralıkta oluyor. Fakat rüzgar sabit bir hızda esmez. Bu nedenle, rüzgar türbinlerinin ürettiği enerji miktarı da çok değişken.  Buna rağmen yapılan ölçümler gösteriyor ki; tek bir rüzgar türbini, ortalama 350 evin bir yıllık elektrik ihtiyacını karşılayabiliyor. Modern türbinlerin kapasitesi 660 kilowatt ve 2,4  aralığında bulunuyor ve ortalama yüzde 30 gibi bir kapasitede çalışıyorlar.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz...

8 Yorum

 1. ekin dedi ki:

  Nedense bu türbinlerinden bir tek akdeniz – ege taraflarında var . Keşke ülkemizin her tarafına yerleştirilse de diğer enerji kaynaklarına ihtiyaç kalmadan temiz şekilde enerji üretebilsek
  Dünya nükleer enerjiden güneş enerjisi ve rügar enerjisine geçiş yapıyor biz daha nükleer enerjiyi kullanmaya çalışıyoruz

  • ozan dedi ki:

   Sebebi bu olabilir mi acaba `Rüzgarın hızı saatte 8 ila 50 kilometre arasında olduğunda elektrik üretebiliyorlar. Genellikle kuruldukları yerlerde, zamanın yüzde 75’inde rüzgarın hızı bu aralıkta oluyor.`

  • İlgili dedi ki:

   Trakya bölgesinede kurulmaya başlandı. Kırklareli’nin Vize ilçesine büyük tırlar ile taşıdıklrını gördüm.

  • Umut dedi ki:

   Kim nükleeri bırakıp temiz enerjiye dönüyor acaba herkes bunu söylüyor ama bununla ilgili bir kaynak göremedim var mı gerçekten böyle bir şey?

   • ali dedi ki:

    Yaşanmış, geçmiş olayların ışığında kim/neden Nukleer enerjiye geçilmek isteniyor acaba ? Hali hazırda gıda sektöründeki terorden ötürü kanser sorunları had safhada yaşanırken ülkemizde ( amerika mısır şurubu tüketimini %20 civarına indirdi bizde % kaç acaba ? )

 2. Orhan dedi ki:

  Aslında rüzgar enerjisi için de tamamen kusursuz denemez. Gürültü kirliliği ve kuş ölümleri gibi bazı olumsuz tarafları var. Kurulumdan önce iyi bir çalışma gerektiriyor her anlamda. Ancak elbette fosil kaynaklar ve nükleer ile kıyaslamak doğru değil.

 3. Deniz dedi ki:

  Aydan helyum3 sondajı yapabilirsek nükleer enerjide temiz olacakmış.

 4. cüneyt dedi ki:

  500 watlık rüzgar türbünü aldım tanıtım bilgisinde 40 Amper ürettiği yazıyor. Ancak rüzgarın pik noktasında 4.5 Amper üretti. fiyatı da 1150 tl. güneş enerjisine takviye için aldım pişman oldum. 100 watlık bir güneş paneli 5.6 amper üretiyor çok güzel bir yıldır kullanıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir