Gözlerimizi Neden Bu Kadar Sık Kırpıyoruz?

0

 Kısa cevap Konsantrasyonumuzu sağlamak için.

Ortalama bir insan, dakikada 15-20 defa göz kırpıyor. Bu da demek oluyor ki; uyanık olduğumuz zamanların bile yaklaşık yüzde 10’unda aslında gözlerimiz kapalı. Bu durum gözlerimizi tozlardan korumak veya göz kapaklarını kayganlaştırmak için gerekli olsa da, bilim adamları, göz kırpma reaksiyonunu gözlerimiz için gerekenden çok daha fazla kullandığımızı söylüyorlar. Yani aslında göz kırpmak, çoğunlukla psikolojik bir durum.

Japonya’dan bir grup bilim adamı, konuya şaşırtıcı bir cevap buldular. Tamami Nakano öncülüğünde yürütülen araştırmada, gözlerimizi kırparak kısa bir süre için bile de olsa kapatıyor olmamızın, çevremizde olup bitene daha kolay odaklanmamızı sağladığı anlaşıldı. Çünkü gözlerimizi rastgele kırpmıyoruz. Her ne kadar kendiliğinden, bir anda oluyormuş gibi görünse de, aslında önceden tahmin edilen bazı durumlarda bunu daha sık yapıyoruz. Örneğin, kitap okurken genelde her cümlenin sonunda göz kırpılıyor. Bir konuşmayı dinlerken ise konuşan kişi anlatımına kısa bir ara verip soluklandığında bunu yapıyoruz. Bir grup insan aynı filmi izlerken, aynı anda gözlerini kırpma eğilimi sergiliyorlar. Bu da çoğunlukla aksiyona ara verildiği geçiş anlarında oluyor.

Sonuç olarak, göz kırpma refleksimizi zihinsel bir dinlenme anı olarak kullanıp, görsel uyarıcıya ara vererek konsantrasyonumuzu devam ettirmek için kullanıyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz