Biranızı Soğutmanın En Hızlı Yolu

0
6892

10 dakikada daha soğuk bir içki

Bu insanların mükemmel bir şekilde soğumuş biraları var. Neden sizin de olması ? Unsplash

Her zaman içkileri soğutmayı unutuyorsun. Her nedense , burgerler hazırlanır, süsler takılır, fakat yemek başlamadan on beş dakika önce, ılık biraya çakılıp kalırsın.

Artık değil. Bilimin bu konuda bize yardım edebileceği birşey varsa oda termodinamik. Asıl problem tam olarak şu – bir metal ( ve ya cam şişe ) içerisinde bulunan sıvının ısını en hızlı şekilde nasıl düşürebilirsiniz?

Tuzlu Su Metodu

Bu içecek soğutmanın en basit ve pratik yolu, çünkü fiilen herkeste bunun için gerekli malzemeler var. İşlem basit ;

  1. Bir kabı buz, su ve bir sürü tuz ile doldur. Burada ki tuzu aşırıya kaçıramazsın fakat buzu abartabilirsin. İçeceklerin etrafına yeterinde su eklediğine emin ol, çünkü bu içindeki biraların soğuması için maksimum yüzey alanı sağlar.
  2. Kutu veya şişelerinizi olabildiğince su altında bırakın. Buzlu suyun kabın her tarafında akmasını istiyorsanız, şişeleri çok sık bir şekilde yerleştirmediğinize emin olun.  İçeceklerinizi üstten bir soğutucuya koyduysanız, üstünü kapatın.
  3. 5 dakika bekleyin.
  4. Bu kadar! Soğuk biranızın keyfini çıkarın.

Tuzlu Su Neden İşe Yarıyor 

Saf su 32°F (0 °C) ‘de donar. Tuzlu su bundan daha soğuk olduğunda da sıvı halde kalabilir. Bunu lisedeki kimya dersinden hatırlıyor olabilirsiniz -buna “ donma noktası düşürme” deniyor, bunun nedeni, tuzun suda erimesinin  suyun donma noktasını düşürmesi.  Sofra tuzu, su moleküllerinin buz olarak adlandırdığımız kristal yapıyı oluşturma kabiliyetine müdahale eden sodyum ve klorür iyonlarına ayrılır. Buda çözeltinin donması için daha soğuk olması gerektiği anlamına geliyor.

Bu arada suda çözülmüş olan tuz suyun kaynama noktasını da yükseltir, koca karı masallarına göre , eğer suyu kaynamasını istiyorsan ona tuz eklememelisin. Teknik olarak doğru fakat yemek yaparken eklediğiniz tuz miktarı suyun kaynama noktasında önemli bir değişiklik yapmıyor.

Şimdi, bira soğutmaya dönelim.

Eğer biranızı buzlu su banyosuna koyarsanız, biranız etkili bir şekilde soğur çünkü sıvılar ısıyı iyi iletir. Buzlu su ısıyı biradan alıyor ve bira soğuyor. Fakat normal su banyosuna ne kadar buz eklediğinizin bir önemi yok, ulaşabileceği tek sıcaklık 32°F (0 °C) ya da biraz daha üstü. Bundan daha soğuk olursa, daha fazla buz bulursun. Buzunuzu, buzlu suda eridikten son  0°F (-17 °C) de tutsanız bile sıvı 32°F (0 °C) düğüm noktasından daha soğuk olmaz

Peki  banyoya tuz eklediğinizde neler oluyor? Tuz suyun erime noktasını düşürdüğünden , eğer buza tuz eklerseniz, buz erir.Tahmin edebilirsiniz, çünkü buz daha hızlı eriyor, her nasılsa tuz, buzu normalden daha hızlı ısıtıyor. Fakat aslında olan bu değil, tuz buzun ısısını yükseltmiyor, buzu aynı sıcaklıkta tuzlu suya dönüştürüyor.

Tuzlu buzlu su, normal suya göre çok daha soğuk olabilir. Tuzlu 0°F (-17 °C) su erimiş haldeyken ,  sıcaklığı normal su gibi  32°F (0 °C) e yükselmez.  Bunun yerine  suyu 0°F (-17 °C) ye düşürür. Küvetteki su ile birleşince, bir anda 32°F (0 °C) nin altında sulu, tuzlu bir karışım elde edersiniz. Ve su küvetiniz daha soğuk olduğu için biranız daha hızlı soğur.

Peki şişeleri döndürürsek ne olur?

Beş dakika beklemek için çok uzunsa, soğutma işlemini hızlandırmak için yapabileceğiniz bir şey daha var:  şişeleri çevirin! (Çek! Bırak!)

Su zaten ısıyı mükemmel bir şekilde iletiyor, fakat ısıyı şişedeki içeceğe iletmek ya da içecekten şişenin dışına iletmek zaman alıyor.  Şişenin içinde, kenarda bulunan bira merkezdekinde nispetten daha soğuk oluyor. Aynı şekilde, kabın içinde şişeye yakın olan su daha sıcak.Şişeleri çevirerek bu eşitsizliği azaltabilirsiniz( çalkalamamak için nazikçe yapın). Bu işlem biradan suya ısı aktarımını hızlandırır.

Açık bir sekilde bu amaca hizmet eden bir cihaz satan bir şirket var, tabi eğer biranıza eğlence katmayı henüz düşünmediyseniz bu işe yarayacak bir cihaz aramazdınız. İcabında, bi kutu sıkıştırılmış hava yardımıyla basit bir donen cihaz uydurabilirsiniz. Veya bir şişeyi matkaba asin, ancak matkabı biraz hareket ettirin ki kutu boyunca bir delik acmayın.

Alternatif olarak, tuz banyosunun işe yaraması için 5 dk bekleyin, Bu, kutlamanızı acil servise ziyaret için bölmenize değmez.

Keyifli içmeler!

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here