Bitcoin En Yüksek Seviyeye Ulaştı, Fakat Yeni Rakip Ethereum Onu Hızla Geçiyor

0

Ödünç verebilecek bir zaman makinesi olan var mı?

Dünya, dijital şifreli para birimi olan Bitcoin‘in görünüşte durdurulamaz büyümesine hayret ederken, onun en yakın rakibi olan Ethereum, 2017 yılında çok daha inanılmaz bir yükselişin keyfine vardı.

Kısmen yatırımcıların Bitcoin’e olan sarsılmaz güveninin mahmuzladığı Ethereum (kendisi şu an piyasa değeri bakımından dünyanın ikinci sıradaki en büyük şifreli para birimi) aslında büyüme bakımından 2017 yılında Bitcoin’i geçti ve bu hafta, yılın başından beri hafifçe düşmeden önce yüzde 2.367’lik inanılmaz bir değer yükselişine ulaştı.

Bunu yazdığımız zaman Ethereum para birimi, eter, 178.48 ABD Doları değerindeydi ve beş aydan daha kısa bir süre önce sadece 8.24 Dolar’dan alındığı 1 Ocak’tan beri devasa bir kazanç sağladı.

Ethereum, farklı bir kayıtzinciri yazılımı üzerinde çalışan ve temel olarak bir ödeme teknolojisi olarak kullanılan Bitcoin’den farklı olarak, “akıllı sözleşmeler” adı verilen şeyi gerçekleştirerek çalışıyor; bu uygulamalar, belirli koşulların sağlanmasına dayalı şekilde anlaşmalar düzenliyor.

Bu fikrin sahip olduğu geniş esneklik (uygulama geliştiricilerine, platform üzerinde her türden merkezsizleştirilmiş uygulamalar geliştirme olanağı sağlıyor), Ethereum kayıtzincirinin nihayetinde internet üzerinde verilerin işlenme şekline karşı inanılmaz derecede yıkıcı olabileceği anlamına geliyor.

Fakat bu kulağa nasıl gelirse gelsin, yıkıcı beklentiler, büyük çaplı ticaretleri Ethereum’dan korkutup kaçırmadı.

Platformun son zamanlarda bu kadar ilgi çekmesinin sebeplerinden biri, akıllı sözleşmeler yazılımına destek ve geliştirme arayan bir organizyon olan Girişimci Ethereum Birliği‘ne büyük şirketlerin kayıt olmaya devam etmesi.

Microsoft ve Intel gibi ekipler, Birliğin başlama üyeleriydi, fakat liste, içlerinde Samsung ve Merck’in de bulunduğu daha bu hafta katılan 86 şirket ile büyümeye devam ediyor.

Bu kesinlikle Ethereum’a ve eterin son zamanlardaki şaşırtıcı büyümesine karşı devasa bir ilgi miktarı olsa da, eğlencenin devam etmeyeceğine dair endişeler de bulunuyor. Yorumcular, fikri kopyalamanın, eter parasının değerini düşürebileceğini belirtiyor.

Bitcoin tüccarı Jason Hamilton, CNBC‘ye şöyle konuşuyor: “İnsanlar belirli bir kayıtzinciri satın alıyorlar, fakat teknolojide büyük hisseler var. Bunlar muhtemelen kendi kopyalarını yapacaklar ve herkesin satın almakta olduğu eter paraları ticaret haricinde fazla kullanılmayacak… Ben genelde eter ticareti yapmıyorum. Bu balonun patlamasından korkuyorum, fakat yine de uzun bir süre şişmeye devam edebilir.”

Ancak, Bitcoin’in ölümsüz büyümesinin, dünyanın şifreli para birimi delisi olduğunu göstermesiyle birlikte, bu endişelerin, Ethereum’un son zamanlarda yaşadığı şişmeyi yakın bir zamanda durdurması belki de muhtemel olmayabilir.

Beş aydan kısa bir süre önce Bitcoin’in 2016’yı süper güçlü bir şekilde kapatmasının, kendisini 2016’nın en başarılı para birimi olarak öne çıkardığını söylemiştik ve o zaman 1.163 dolarlık en yüksek seviyesine yaklaşıyordu.

Ayrıca bu sene Bitcoin, şimdiye kadar neredeyse herkesin beklentilerinin ötesine geçti ve küçülmeden önce yeni bir zirve rekoru kırarak 2.791,70 Dolar’a ulaştı.

Şüphesiz bu piyasalarda çok miktarda gelgeçlik var, bu yüzden Bitcoin gibi şifreli para birimlerinin 5-10 yıl içinde 1 milyon dolar kadar yükselebileceğini söyleyen tahminlere rağmen, gerçek şu ki, kimse tüm bunların nereye gideceğini gerçekten söyleyemez.

Blockchain Capital’in yönetim ortağı Brock Pierce, CNBC‘ye şöyle söylüyor: “Bu şu an 1999 yılı gibi. Sonunda benzer bir sonuçla karşılaşabiliriz. Buraya büyük bir cezalandırma görebiliriz.”

 

 

 

 

ScienceAlert

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz