Blackberry’nin Eski Yöneticisi Apple’ın Titan Projesine Katılıyor

0

Apple geri dönüyor! Bloomberg ajansının haberine göre, sürücüsüz otomobil geliştirme konusundaki çalışmalarına hız kazandıran firma Blackberry’nin Otomobil Yazılım Grubu Direktörü Dan Dodge’u bünyesine dahil ediyor.

Proje taslağı hakkında bilgi sahibi olan Bloomberg kaynağına göre, sözü edilen yönetici transferi Apple’ın stratejisindeki değişikliklere dikkat çekiyor. Buna göre, Apple marka otomobil üretimine ilişkin çalışmalar tamamen terk edilmeyecek; ancak ilgili proje (Titan) Apple’a özgü araç tasarımından ziyade, otonom (kendi kendini idare eden) bir işletim sistemi oluşturmaya odaklanacak.

Hâlihazırda Volkswagen ve Ford marka araçlarda kullanılan navigasyon, bağlantılı devre ve eğlence uygulamaları gibi çoklu sistemlerin geliştirilmesine ilişkin projelere aşina olan Dodge, otomobillere uygulanan elektronik teknolojisine hâkim.

Geçen hafta Titan projesinin önümüzdeki seneye ertelendiği duyurulmuştu. Bu bakımdan, bahsi geçen gelişmelerin haftalık haber akışını enteresan şekilde etkilediğini söyleyebiliriz. Dan Dodge; gizemli Apple arabasına yönelik çalışmalarına başlamak üzere, Pazartesi günü yapılan açıklamada ilgili projenin başkanlık görevini yürüteceği ifade edilen Bob Mansfield’in ekibine dahil olacak. Öyle görünüyor ki, Apple Titan projesini en geç belirlenen vakitte tamamlayabilmek adına daha fazla çaba sarf edecek.

Şimdi Apple’ın tek yapması gereken, Titan projesinin esasen otomobil üretimi ile alakalı olduğunu duyurmak. Böylelikle 20’li yaşlardaki stajyerlerin bile haberdar olduğu bir projeyi “sır” olarak tanımlamak zorunda kalmayız.


Hüsnü Cenk Özdemir

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz