SpaceX ve NASA, Uzay Aracı Dragon’u Mars’a Birlikte Nasıl İndirecek?

0

2018’de SpaceX, Mars yüzeyine kendi uzay aracını indiren ilk uzay şirketi olacak. Ancak; bunu tek başına yapmayı planlamıyor. NASA, SpaceX’in astronotları Mars yüzeyine indirecek yeterli iniş teknolojisine sahip olup olmadığını görmek isterken özel şirkete, insansız bir uzay kapsülünü Kızıl Gezegen yüzeyine indirirken yardım sözünde bulunuyor.

Spaceflight Now bu ortaklığın nasıl yürüyeceğine dair ayrıntılara sahip.

SpaceX sermaye sağlayıp insansız uzay kapsülü Red Dragon’u inşa ederek Falcon Heavy roketini fırlatırken NASA; Derin Uzay Ağı (Deep Space Network) aracılığıyla iletişim sağlayarak yardımcı bir rol üstlenecek. Derin Uzay Ağı, Dünya’nın dönüşüne rağmen, NASA’nın tüm uzay araçlarıyla sürekli iletişimde kalmasını sağlayan Dünya’nın pek çok yerindeki teleskoplar bütünü olarak düşünülebilir.

Spaceflight Now; NASA’nın aynı zamanda Red Dragon için bir iniş alanı sağlamada ve Dünya’ya özgü mikropların Red Dragon aracılığıyla Mars’a ulaşmasını önlemede yardımcı olacağını belirtti.

NASA, bu görev için 32 milyon dolar harcayacağını tahmin ediyor. Bu ortaklık sonucunda yeni bir iniş teknolojisi edinecekleri düşünüldüğünde bu oldukça karlı bir yatırım. Red Dragon yumuşak bir iniş için retro motorlarını ateşlemeyi planlıyor; bu daha önce bu büyüklükteki bir uzay aracı tarafından denenmemiş bir iniş yöntemi. SpaceX’in bu proje için 300 milyon dolar harcaması bekleniyor.

Buna karşın NASA, 2011’de fırlattığı “Sky Crane” özelliğiyle iniş yapabilen keşif robotu Curiosity için 25 milyar dolar harcamıştı.

Eğer her şey yolunda giderse, Red Dragon projesi, SpaceX veya NASA tarafından Mars’a insan gönderilmesinin önünü açacak.


Mihriye Tekir

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz