BM: Salgın ve Mevcut Karbon Vaatleriyle Bile 2100 Yılında 3°C’lik Isınma Yaşanabilir

0
595
coffeekai/iStock

Birleşmiş Milletler’in Çarşamba günü aktardığına göre Dünya, kirlilik azaltma vaatleri ve salgının sera gazlarında sebep olduğu azalmaya karşın yüzyılın sonunda 3 derece Celsius’tan fazla ısınma yolunda ilerliyor.

BM Çevre Programı (UNEP), sera gazı yayılım seviyelerini değerlendirdiği yıllık raporunda; 2020’de karbon kirliliğinde meydana gelen yüzde 7’lik azalmanın, fosil yakıtlardan geniş çapta ve hızlı şekilde uzaklaşılmadığı müddetçe “önemsiz bir etki” oluşturacağını belirtiyor.

Yayılım Aralığı raporunda, Paris iklim anlaşmasının gerektirdiği eylemler ile ülkelerin mevcut durumda planladığı yayılım kesintileri arasındaki boşluklar analiz ediliyor.

Raporda; salgında görülen ‘yeşil iyileşme‘ korunduğu takdirde, yeni ortaya çıkan ‘net sıfır yayılım’ vaatlerinin hız kazanacağı ve böylelikle 2030 yılında yayılımların yüzde 25 azalabileceği aktarılıyor.

Bu durum ise dünyayı, Paris’te taahhüt edildiği gibi ısınmayı 2°C’ye sınırlandırmak için gereken seviyelere yaklaştırır.

Sanayi öncesi zamanlardan bu yana gerçekleşen 1°C’nin biraz üzerindeki ısınma yüzünden, yükselen deniz seviyeleriyle daha ölümcül hale gelen daha kuvvetli ve daha sık kuraklıklar, orman yangınları ve süper fırtınalar yaşanıyor.

“Bildiğimiz üzere Dünya tecritteydi. Bu süre boyunca, yayılımlarda yüzde 7’lik bir azalma gördük” diyor UNEP İcra Müdürü Inger Andersen.

“Fakat cevabın, dünyayı kilit altında tutmak ve 1,9 milyar çocuğu okuldan mahrum bırakmak olmadığını da biliyoruz.”

Andersen’e göre Çarşamba günkü rapor, salgında meydana gelen yeşil iyileşmenin, “sera gazı yayılımlarının büyük bir kısmını ortadan kaldırabileceğini ve iklim değişiminin yavaşlatılmasına yardımcı olabileceğini” gösteriyor.

Fransa Haber Ajansı. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here