Boeing ve Blackberry işbirliğinden sır gibi telefon

0

Bu telefon kendini 30 saniye içinde yok ediyor

Güvenliğine düşkün tüketiciler için zaten piyasada Blackphone var, ama şimdi de uçak devi Boeing, ulusal güvenlik ve savunma konularında çalışan insanlar için özel bir telefon olan Boeing Black’i yapıyor. Belli ki güvenlik camiasının favori rengi siyah.

Şirket (rastlantıya bakın ki) telefon için BlackBerry ile ortaklık yapıyor. Blackphone gibi Boeing Black de Android temelli ve bir dizi güvenlik özelliği barındırıyor. Her şeyden önce, tümüyle mühürlenmiş bir kasası var (yapıştırıcı ve epoksiden söz ediyoruz) ve kasayı zor kullanarak açmaya çalışırsanız telefon, içindeki tüm veriyi otomatikman siliyor. (Ne yazık ki bu sırada içindekilerin duman olup uçacağını sanmıyoruz.)

Bu güvenlik önleminin yanı sıra telefon biri normal cep telefonu şebekesi, ikincisi ise hassas hükümet şebekeleri için iki SIM kartı destekliyor. Hiç de şaşırtıcı olmayan biçimde, Black hem içindeki verileri hem de tüm telefon görüşmelerini şifreleyebiliyor. BlackBerry de BlackBerry Enterprise Server ürününün son sürümüyle, güvenli ağ bağlantılarını üstleniyor.

Boeing Black sadece tek renk üretiliyor ve bu renk sarı ya da kırmızı değil. Boeing ürünün modüler yapısından söz ediyor. Böylece ekstra batarya, uydu alıcısı, hatta geliştirilmiş konum saptama donanımı gibi, süper güvenli telefona ihtiyaç duyanlara gerekebilecek her türden özellik eklenebiliyor.

Black’in bizi gerçekten şaşırtan bir özelliği varsa o da kamerası. Çünkü çoğu güvenlik ajanı, çalışanlarının taşınabilir fotokopi makinesinden farksız aygıtlarla dolaşmasını istemiyor. Fakat belki de kamerası da yine aynı modülerlik ilkesince sökülebiliyordur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz