Boeing’den anti dron lazer silahı

2

Bir dronu düşürmenin en iyi yolu nedir? Savunma sektöründen isimler uçan robotlara karşı alınacak önlemin, en azından tehdidin kendisi kadar fütüristik olduğunu söylüyor: lazer. Boeing kısa süre önce “Kompakt Lazer Silah Sistemi”nin bir dronu yok edişinin videosunu yayınladı. Tıpkı diğer yönlendirilmiş enerji silahları gibi lazer de ışığı odaklayarak hedefinde bir delik açıyor. Burada silahın “taktik menzilde” bir dronun kuyruğunu yakıp geçtiği görülüyor.

Lazer, dronu kuyruğundan vuruyor çünkü bu dronu etkisiz hale getirmenin iyi bir yolu. Lazer silahının ışık huzmesini hedefin üstünde, önemli bir şeylerin yanacağı kadar uzun süre tutması gerekiyor. Daha iyi nişanlama sistemleri ve daha güçlü huzmeler bir lazerin dron yok etme becerisini artırıyor. Boeing’in testinde hedefin yok edilmesi için 15 saniye gerekti. Bir lazer için iyi bir süre bu. Eğer hedef alınan nesne yandığının farkına varmazsa, görünmez ve sessiz lazer tarafından yok edilinceye kadar hiçbir şeyi ruhu duymuyor. Hatta lazer silahı o kadar sessiz ki, Boeing silahın çalıştığı anlaşılsın diye Star Wars’tan alınma ses efektleri eklemiş.

Boeing daha önce de lazerini bir kamyonun arkasında denemişti. Kara taşıtlarına yerleştirilebilen başarılı ve kompakt bir lazer silahı, yerdeki askerleri küçük dron saldırılarına karşı koruyabilir.

Fakat dron vurmanın lazerden başka yolları da var. Kimileri 2. Dünya Savaşı’ndaki gibi uçaksavar toplarını önerirken geçtiğimiz yıl makineli tüfek meraklıları Arizona’da silahlarını hedef dronlara karşı denediler ve kısmen başarılı oldular.

Temmuz sonu ve Ağustos başındaysa Pentagon, California’da Black Dart adlı bir anti dron tatbikatı düzenledi. Sonuçlar açıklanmasa da, ordu daha önce görülmemiş biçimlerde dron yok etti. Denemelerden birinde dron helikopterin makineli topundan açılan ateşle yok edilirken bir diğerinde helikopterdeki bir keskin nişancı deniz piyadesi, kanat açıklığı 2,1 metre olan dronu tüfeğiyle vurdu.

 

2 YORUMLAR

  1. Vay canına!! Bu teknoloji çok akıllıca.Yani lazer silahıyla uçaktan dron düşürmek askeri ve güvenlik alanında kullanılabilir.Boeing firmasını takdir etmek gerek bence.

  2. Lazer silahıyla uçaktan dron düşürülmüyor Dron lazer silahı ile vurularak düşürülüyor
    İmha edilmemesini sebebide içindeki uçuş bilgilerini alabilmek için kara kutuyu yani
    Daha önce güdümlü füzeler vuruluyordu bu yeni bir uygulama olmuş boing yapmasıda ilginç

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz