Boğa Güreşi Arenaları Drone Merkezlerine Dönüşecek!

0
Plaza Monumental de Barcelona

1914 yılında inşa edilen Plaza Monumental de Barcelona, ​​etkinliklerin yasaklandığı 2012 yılına kadar boğa güreşleri arenası olarak kullanılıyordu.

Sonu kanlı biten boğa güreşleri ölümcül bir tür akrobasidir. Katalonya’nın 2011’de bu gösterileri yasaklamasıyla Barselona’da anıtsal bir problem ortaya çıktı: şehir artık boğa güreşlerinin olamayacağı La Monumental boğa güreşi arenasını hangi amaçla kullanacak? Bir mimarlık öğrencisinin konsept tasarımı La Monumental’ı sadece geçmişten gelen bir eser olarak değil aynı zamanda geleceğe de ışık tutacak bir şekilde yeniden dile getiriyor: onu bir dron merkezi haline getirmek istiyor.

Şu anda Katalonya İleri Mimarlık Enstitüsünde Usta Mimarlar programına yönelik çalışan Frederick Ajjoub, insansız hava araçları etrafında yoğunlaştığı La Monumental’i yeniden canlandırması için açık kaynaklı bir konsept geliştirdi. Tarihi binayı korumak için Ajjoub’un konsepti, mevcut yapıyı sağlam bırakıyor ve arena çevresindeki geçit üzerine çok katlı bir platform yerleştiriyor. Arenanın yapısından bağımsız olarak tek başına durabilen bu dron merkezi, park veya bahçelerine dron altyapıları kurmak isteyen şehirler için standart bir model olarak tasarlandı.

Dron merkezinin ilk katmanı boğa güreşinin alanından oluşmakta. Yalnız bu sefer başka bir amaç için tasarlanmış: Dron Savaş Alanı. Ajjoub’un söylemiyle “Dron gösterileri, dron yarışları, prototip testleri, atölye çalışmaları ve yarışmalar” için.

Arenanın üstünde ise rampa ve yürüme yolları ile bağlantılı bir çok halka ve iniş pistleri yer alıyor.Kısmen kapatılmış döner halkalar, muhtemelen her bir kalkış arasında dinlenen ve şarj olan küçük makineler için fırlatma pistleri ve hangar olarak kullanılabilmektedir.

Arenanın geri kalanında yer alan depo ve binaya olan kara yolu erişimi sayesinde kargo dronları son teslimat işlemleri için merkezden kargo yükleme boşaltma işlemleri yapabilir. Konseptin varsayımsal ortakları Amazon, Uber ve DHL’den oluşuyor; bu yüzden Ajjoub, belirli bir dron merkezi oluştururken paylaşımlı bir altyapı öngörüyor.

Dron merkezinin aşağıdaki 3D modelini inceleyip Ajjoub’un LinkedIn’de Creative Commons lisansı altındaki yayınladığı tam konseptini gösteren gönderisine bakabilirsiniz. Geçtiğimiz Ekim ayında İspanya Anayasa Mahkemesi Katalonya’nın boğa güreşi yasağı kararını iptal etmişti. Şayet drone merkezi konsepti asla gerçekleşmezse, bir orta yol olarak, ölümcül matadorların ölümcül olmayan drone boğa güreşçileri ile değiştirilmesini önerebilir miyiz?

Kelsey D. Atherton

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz