Boston Dynamics Robotlarının Şaşırtıcı Derecede İyi Dansı

0
Boston Dynamics/YouTube

Sevimli mi yoksa ürpertici mi? İkisi de olabilir.

Bu noktada, Boston Dynamics robotlarının neredeyse her şeyi yaptığını izleyeceğiz. Robot takımı, YouTube’daki son maceralarında 1962 tarihli Contours klasiği “Do You Love Me?” parçasıyla dans ediyor ve bu dans, tuhaf olduğu kadar sevimli de.

Videoda şirketin belli belirsiz insana benzeyen; koşan adam dans figürünün yanısıra Blues Brothers’daki bir geri plan dansçısından bekleyeceğiniz diğer tanıdık dans hareketlerini yapan bir çift Atlas robotu yer alıyor. Atlas kafadarlara daha sonra köpeğe benzeyen Spot robotu ve bir ardiye ortamında işlere yardımcı olması amacıyla tasarlanan, deve kuşuna benzeyen Handle robotu katılıyor.

Gösterinin tamamı, gerçek üstü bir niteliğe sahip. Robotlar şaşırtıcı derecede yumuşak hareket ediyor. Görüntü kaydı çoğunlukla alçak açıyla alındığından, robotlar olduklarından daha büyük görünüyor; en azından tipik insanların boyutunda… Neşeli bir melodiyle de birleşince; sadece programlanmış hareketleri yerine getirdiklerini bilmeseniz, neredeyse robotların güzel zaman geçirdiğine inanırsınız.

Video, Boston Dynamics robotlarından görmeye alışık olduğumuz şeylerin dışına çıkıyor. Tanıtım videoları genelde etkileyici fakat bir şekilde soğuk ve ayrıca, genel olarak neredeyse tüm blog gönderileri ile bunları kuşatan internet yorumlarında Terminatör göndermelerinden meydana gelen sonsuz bir akım ortaya çıkarıyor. 2018 yılına geri döndüğümüzde, bir “parkur” koşan o ilk Atlas robotunu görmüştük ve YouTube’un yorumlar bölümü de yaklaşan bir kıyamete yapılan atıflarla dolmuştu.

2020 yılının Aralık ayında Hyundai, Boston Dynamics’i 1,1 milyar dolara satın aldı. Şirket şimdi Spot robotları yaklaşık 75.000 dolara satıyor ve daha olumlu marka farkındalığı oluşturmak amacıyla, ilerleyen zamanlarda daha tüketici dostu tanıtımlar ile videolar görmeye başlamamız kulağa mantıklı geliyor.

Şimdilik birkaç dakikanızı ayırarak bu sempatik, cansız robotların yaptığı tuhaf dans hareketlerinin tadını çıkarın ve bu tür bir robotun geçtiğimiz yıllarda ne kadar yol kat ettiğini düşünün. İnsana benzeyen diğer robotların bir grup merdiveni çıkmak gibi basit görevleri yerine getirirken felaketvari (ve eğlenceli) şekilde çuvallamalarını sanki daha dün izliyormuşuz gibiydi. Şimdiyse hepsi kendi TikTok kanallarını açmaya ve tam teşekküllü fenomenler olmaya hazır.

Stan Horaczek/Popular Science. Ç: O.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz