Botsvana’da 350 Fil Gizemli Şekilde Öldü

0
Botsvana'daki fillerden bazıları, toprağa yüz üstü düşmeden önce daire çizerek yürürken görülmüş. Sınır Tanımayan Filler örgütü

Botsvana’da 350’den fazla fil, Mayıs ayından beri gizemli şekilde öldü. Bazı bilim insanları, henüz açıklanamayan bu olayı “koruma faciası” şeklinde adlandırıyor.

Bataklık Okavango Deltası’nda ölen fillerin uzun dişleri sağlam görünüyor. Bu yüzden, ölümlerin sebebinin avcılık olmadığı düşünülüyor. Bir doğa koruma örgütü olan Sınır Tanımayan Filler ile beraber Mayıs ayında delta üzerinde uçan araştırmacılar, ilk önce 169 ceset belirlemiş. Koruma görevlileri Haziran ayında yeniden bölge üzerinde uçtuklarında, bu sayı 356’ya çıkmış.

Botsvana’daki yetkililer, bu fil cesetlerinden 275 tanesini doğruluyor.

The Guardian gazetesine göre kitlesel ölümün sebebi, zehir veya henüz bilinmeyen bir patojenle açıklanabilir. Yetkililer, cesetlerde şarbon bulunmadığını belirtiyor. Şarbon hastalığına sebep olan bakteri, topraklarda doğal şekilde ortaya çıkabiliyor ve hayvanlara geçebiliyor.

Bölgede fillerin toplu şekilde öldüğü ilk olay bu değil. 2019 sonbaharında, Botsvana’nın Çobe Milli Parkı’nda 100’den fazla fil, iki aydan uzun bir dönem boyunca çoğunlukla kuraklık sebebiyle ölmüştü. Bu ölümlerin bazıları şarbon kaynaklı olmuş olabilir.

Yerel kaynaklar, (her yaştaki) fil cesetlerinin %70’inin sulama kuyuları etrafında bulunduğunu söylüyor. Ölümlerin sebebi, bir şekilde sulama kanallarıyla bağlantılı olabilir. Ayrıca bölgede yaşayanlar, bazı fillerin ölmeden önce daire çizerek yürüdüğünü bildirmiş. Bu durum, akla nörolojik bir sebebi getiriyor.

İngiltere merkezi koruma örgütü National Park Rescue kurumunda koruma müdürü olan Niall McCann şöyle söylüyor: “Eğer cesetlere bakarsanız, bazılarının doğrudan yüz üstü düştüğünü görürsünüz. Bu durum, çok çabuk öldüklerini akla getiriyor. Diğerleri belli ki daha yavaş ölmüş; etrafta gezen filler gibi. Bu yüzden, bu toksinin ne olduğunu söylemek çok zor.”

Jeanna Bryner/Live Science. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz