Tuzak Kapısı Örümceklerinin Yeni Cinsi

0
Yeni keşfedilen Cryptoforis hughesae türü örümceklerden biri. Jeremy Wilson

Tuzak kapısı örümcekleri marifetli bir grup. İpek menteşeli tuzak kapıları bulunan gizli oyuklar oluşturuyor ve buradan çıkıp masum avlarını yakalıyorlar. Ayrıca, isim bulma toplantılarında da epey zor oldukları görülüyor.

Tuzak kapısı örümcekleri‘ ismi, dünya çapında geniş bir taksonomik familya dizisinde yer alan örümcekleri belirtebilir. Şimdiyse Avustralyalı bilim insanlarından oluşan yeni bir araştırma takımı, Avustralya’nın doğu kıyısında yaşayan ve tamamen yeni olan bir cins bulmuş. Cinsin bazı türlerinin, esasında başka bir tuzak kapanı cinsine ait olduğu düşünülmüş.

Araştırmacılar yeni makalede şöyle açıklıyor: “Avustralasyalı dikenli tuzak kapısı örümceklerinin (Idiopidae familyası, Arbanitinae alt familyası) yüksek seviyedeki sınıflandırmalarını çözmek, otuz yıldan fazla bir süre boyunca aşamalı bir süreç olmuş ve cinslerin yeniden tanımlanıp yeniden sınırlandığı birkaç büyük ölçekli ‘çaprazlamalar’ yapılmıştı”

“İnce kapı soyunu temsil etmek üzere, Cryptoforis adlı yeni bir cins tesis ediyor; Cryptoforis hughesae adlı tür tipini tanımlıyor ve Euoplos’tan Cryptoforis’e iki tür aktarıyoruz.”

Tuzak kapısı örümcekleri ve tuzak kapıları. J. Wilson, M. Rix, ve M. Harvey

Şimdi tuzak kapısı örümceklerinden bekleyebileceğiniz üzere, her şey bu örümceklerin tuzak kapılarıyla ilgili.

Hepsi de üzerinde kapak bulunan bir oyuk şeklinde görünebilse de, aslında bu sekiz bacaklı canlıların tuzak kapılarını oluşturma ve sergileme şeklinde büyük bir çeşitlilik bulunuyor.

Jacinta Bowler/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz