Bu 1.9 Tonluk Çelik Kol, Bombaları Tespit Edip Askerleri Emniyetli Bir Şekilde Kaldırabiliyor

0
Kampfmittelaufklärung und-identifizierung ile tanışın .Gerd Benndorf/Bundeswehr

KAI, Alman ordusunun emrindeki en yeni araç. 10 metre uzunluğundaki bu taşıt, birden çok mafsala ve 1.9 ton ağırlığında çelik bir kola sahip. Bu iri yarı uzantı, patlamamış mühimmatları güvenli bir uzaklıktan tespit edip tanımlamak üzere tasarlanmış. Ayrıca bir askerin kullanabileceği kadar da yetenekli. Arkasındaki algılayıcılar ve aletler, bir köprünün altında ya da başka bir yerde bulunan ve bomba olabilecek cisimleri (umulur ki) patlatmadan kontrol etmeyi amaçlıyor.

Sistemin kısaltılmamış Almanca ismi, neredeyse kolun kendisi kadar uzun: Kampfmittelaufklärung und-identifizierung; yani “mühimmat arama ve tanımlama” demek. Basitçe KAI olarak biliniyor.

Kol, Fuchs 1A8 adlı bir vasıtaya bağlı. Rheinmetall Savunma

Bu uzun kol, Fuchs 1A8 adı verilen (“fuchs” Almanca “tilki” demek) 30 yıllık zırhlı nakil aracının son çeşidinin üstünde taşınıyor. 23 tonluk bu vasıta, mayın ve el yapımı patlayıcı darbelerinden iyi şekilde korunuyor ve saatte 80 kilometre kadar yüksek hızlara ulaşabiliyor.

Bundeswehr ya da Alman ordusundaki askerlerin, bu yeni aracı kullanmayı öğrenmesi için yaklaşık altı hafta gerekiyor. Araç; silahlar, cephaneler, taşıtlar ve elektronik cihazlar üreten Alman savunma şirketi Rheinmetall tarafından yapılmış. Taşıtın üstünde akordeon gibi katlanabilen kolun üç mafsalı bulunuyor ve kamyon etrafında 360 derece dönebiliyor. KAI proje yöneticisi Ilja Kembel, PopSci ile yaptığı bir telefon görüşmesinde, “Kolun normal konumu, aracın önüne uzanacak şekilde” diyor.

Christina Mackenzie/Popular Science. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz