Güney Afrika’da Kıyıya Vuran Dev Kalamar

0
9205
Adele Grosse ve kocası, Güney Afrika'nın Britannia Körfezi'ndeki Golden Mile Sahili'nde yürürken ölü bir dev kalamar (Architeuthis dux) bulmuş. Adele Grosse

Güney Afrika sahiline vurmuş bir dev kalamar gören kadının aklına gelen ilk şey, bu deniz canlısının hayatını kurtarmak olmuş.

Cape Town’da yaşayan Adele Grosse, gönderdiği epostada “İlk önce, onu okyanusa geri götürmek istemiştim” diyor. “Fakat yakından bakıldığında, ölmüş olduğu görülebiliyordu.”

ABD’nin Washington şehrindeki Smithsonian Milli Doğa Tarihi Müzesi’nde omurgasız hayvanbilimcisi olan Michael Vecchione, dev kalamarların bu şekilde nadiren ve genelde birkaç yılda sadece bir defa görüldüğünü söylüyor. Dev kalamar (Architeuthis dux), 30 santimetrelik gözleriyle hayvanlar alemindeki en büyük dikizci olduğu bilinen etçil bir canlı.

Grosse dev kalamardan geriye kalanları, 7 Haziran günü Güney Afrika’nın güneybatısındaki Golden Mile Sahili’nde sabah yürüyüşü yaparken gördüğünü söylüyor. “Onu ilk gördüğümde gerçekten nefesim tutulmuştu” diyor. “Cidden, tarih öncesinden gelen görkemli bir hayvana benziyordu.”

Dev kalamarın nasıl öldüğü bilinmiyor. Goresse, önceki gece büyük dalgaların olduğunu ve bu güzel kalamarın da sabahın ilk saatlerinde dalgalarla kıyıya gelmiş olabileceğini söylüyor. “Isırık veya yara izleri aradık fakat hiçbir şey bulamadık” diyor Grosse. Çektiği fotoğrafları sosyal medyaya yükleyen Grosse, bu sayede Güney Afrika Iziko Müzeleri’nde deniz omurgasızları müdürü Wayne Florence ile irtibat kurmuş. Müzeden yapılan açıklamaya göre kalamarı alıp dondurucu tesisine koyan Florence ve takımı, COVID-19 kısıtlamaları bittikten sonra canlının DNA’sı ve anatomisi üzerinde çalışma yürütecek. Dev kalamarlar çok nadir görülüyor.

Laura Geggel/Live Science. Ç: O. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here