Bu Algoritma Beynimizi Okuyabiliyor!

0

Bir araştırmaya göre, geliştirlen yeni algoritma beyninizdeki sinyalleri algılayarak neler gördüğünüzü belirleyebiliyor. “İnsanların algısal deneyimleriniz çözümlüyoruz böylece neler gördüğümüzü ve onları nasıl algıladığımızı anlayabiliyoruz” diyor araştırmanın lideri Kai Miller, Popular Science’a.

Ekip beyin sinyallerine ulaşabilmek için katılımcıların kafasına elektrotlar yerleştirdi, ardından onlara 400 milisaniyelik flaşlar şeklinde insan ve ev resimleri gösterdi. Kullandıkları yeni geliştirilen bilgisayar programları ile, elektrotlara ulaşan beyin sinyallerini değerlendirdiler.

200 tepki ile antrenman yaptırıldıktan sonra, ekip programdan sonraki 100 fotoğrafa verilecek tepkiyi tahmin etmesini istedi. Tahmin etme işlemi kısa zamanda ve tam on ikiden oldu. Program sadece yarım saniyede gösterilen fotoğrafı ve ne zaman gördüklerini, katılımcıların tepkilerine bakarak tahmin etti.

Biraz ürkütücü gelebilir ancak Miller bu deneyin düşünüldüğü kadar korkunç olmadığını söylüyor. Amaçlarının, inme veya tümör gibi problemlerden kurtulan beynin geri kazanımını sağlamak olduğunu dile getiriyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz