Bu Algoritma Plasebo mu Gerçek İlaç mı Aldığınızı Söyleyecek!

0

“Bir ağrı kesici ve plasebo arasında ne fark vardır?” sorusunun cevabı, hastaların beyninde yatıyor. İngiltere ve Amerika’dan işbirliği yapan bir grup araştırmacı yeni bir algoritma üzerinde çalışıyor. Bu algoritma kişilerin ağrı kesici mi yoksa plasebo mu aldığını söyleyebilecek. Algoritma, hastaların ilacı aldıktan kısa bir süre sonra uygulanan fMRI testi ile çalışıyor.

Algoritmanın, katılımcının ne aldığını anlamasının asıl sebebi, gerçek hapın beyni plasebodan farklı etkiliyor olması. Gerçek haptaki kimyasallar beyinde, plasebonun yol açamadığı fizyolojik değişikliklere neden oluyor ve fMRI ile bu değişiklikler anlaşılabiliyor. Ancak bu değişiklikleri çıplak gözle anlamak imkansız. Bu yüzden, ekibin geliştirdiği algoritma önem kazanıyor.

Ancak elbette algoritma bu ayrımı mükemmel şekilde yapamıyor. Alınan ilaca göre başarı oranı yüzde 57 ila yüzde 83 arasında değişiyor. Ancak bir plaseboyu, işleyen bir ilaç olarak asla göstermiyor. Bu açıdan bakıldığında algoritma güvenli.

Bu yöntem gelecekte araştırmacılara daha etkili ağrı kesici üretmelerine yardımcı olabilecek. Ekip en yakın zamanda bu algoritmayı geliştirerek, tıbbi deneylerde kullanmayı planlıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz