Borularda Kıvrılarak İlerleyen ve Lazer Kaynak Kullanan Robot

0

Borulara kendi içlerinden kaynak yapabilseydik ne olurdu? Bütün kaynak işleri için gerekli olmasa da bazı metal boruların zamanla tamir görmesi gerekiyor ve bunu yapabilmenin en iyi yolu da bazı zamanlar direkt olarak robotun içinden kaynak işlemini yapabilmek oluyor. İnsanın içinden geçmesi zor olan tüpler konu olduğunda insanların ulaşması ve dışarıdan tamir edebilmesi gerçekten zor bir hâle geliyor. Peki tüm bu zahmetlerin yerine tüplerin içine lazer kaynaklara sahip olan bir robot göndersek nasıl olurdu?

Yukarıda gördüğünüz yılan robot OC Robotics firmasının TWI Ltd ile işbirliği sonucunda az önce bahsettiğimiz işleri yapabilmek için üretildi. Arama kurtarma, ameliyat etme ve endüstriyel işleme gibi alanlarda faaliyet gösteren yılan robotlarla daha önceden karşılaşmıştık ancak bunlardan çok azı lazer kullanabiliyor. OC Robotics’in açıklaması şu şekilde: “Modern sanayi alanlarında bozulan boruların tamiri veya değişimi için düzenli bakım gerekmektedir. Zorlu çevrenin, kısıtlı alanın ve dıştan erişimin zorlu olduğu durumların sonucu olarak dışarıdan gerçekleştirilecek dairesel kesim ve kaynak işlemleri bazı durumlarda uygulanamaz durumda olduğundan ötürü son zamanlarda boruların içinden uzaktan kumanda ile gereken işlemleri yapabilme oldukça artan bir ihtiyaç hâline geldi.

LaserPipe projesinin amacı ise kompakt bir lazer kaynak sistemi geliştirmek ve tüm konumsal durumlarda yapılan lazer kaynak işleminin yöntemlerini araştırmaktı. Ortaya son olarak çıkan lazer kaynak başı yılan kollu bir robota monte edildi. Bu şekilde uzaktan kaynak birleşim yerlerinin tespit edilebilmesi, lazerin kullanımı ve boru içinden lazer kaynak yapımı sağlandı. Geliştirilen konsept aynı zamanda boru içinden lazer kesim yapılabilmesine de olanak sağlamakta.”

Başarılı görünüyor değil mi? LaserPipe robotu aşağıdaki videodan iş başındayken görebilirsiniz:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz