Bu Bataklık, Donmuş Timsah Burnuyla Dolu

0
1237

Fakat endişelenmeyin, durumları gayet iyi.

Şekerleme yapan bir timsah, burnunu dışarı çıkarıyor. George Howard/Bataklık Parkı

Eğer bir insansanız, özellikle soğuk günlerde sıkı şekilde giyinirsiniz. Eğer bir timsahsanız, su altına dalar ve dondurucu soğukları kucaklarsınız.

Yukarıda, Shallotte Nehri Bataklık Parkı’nda kış uykusuna dalan sürüngenlerden birini görüyorsunuz. North Carolina eyaletinde yer alan park, sıcaklıklar geçen yıl donma noktasının altına düştüğü zaman da benzer bir davranışa şahit olmuştu. Parkın genel müdürü George Howard bunları fark ettiği zaman, onların buzdan çıkan selvi kökleri olduğunu düşünmüştü. Bataklıktaki timsahlar, aslında suyun yüzeyi donarken burunlarını dışarı çıkarmış ve bu sayede, soğuk sudaki bedenleri derin bir şekerleme için gevşerken oksijen ihtiyaçlarını karşılama imkanı bulmuşlardı.

Brumasyon adı verilen bu hayatta kalma yöntemi, soğuk kanlı hayvanların kullandığı bir çeşit kış uykusuna benziyor. Florida’da donan ve ağaçlardan aşağı düşen o iguanaları hatırladınız mı? İşte onlar da aynısını yapıyor. Üstelik, tıpkı o gri ve katı iguanaların, küçük bir güneş ışığıyla beraber yeşil ve elastik hallerine geri dönmesi gibi; Nehir Bataklığı Parkı’ndaki kurtarılmış timsahlar da yakında her zaman yaptıkları gibi yüzmeye ve ısırmaya geri dönecekler.

Timsahlar, buzlar çözüldükten sonra normal yaşamlarına dönecek.

Timsahların ölmüş olduğunu veya acı çektiğini düşünmüş olabilirsiniz; geçen yıl o kadar çok insan gölün donmuş timsah cesetleriyle dolu olduğunu düşündü ki, Howard timsahlardan birini buzdan çıkardı ve onun hâlâ canlı olduğunu gösterdi. Sürüngenler, içinde bulundukları ortam soğuduğu zaman kendilerini ısıtamıyorlar; bu yüzden brumasyon onların imdadına yetişiyor ve vücutlarındaki tüm işlevlerin yavaşlamasıyla birlikte enerji tasarrufu yapıyorlar.

Memelilerin kış uykusu ile bunun arasındaki en büyük fark, brumasyonun sıcaklığa bağlı olarak değişiklik göstermesi. Kış uykusuna yatan hayvanlar bir mevsim boyunca uyuyabilirken, sürüngenler ise brumasyon esnasında olağan işlerinin birçoğunu yerine getirebiliyorlar. Buzda birkaç gün kalmak, onlar için olağanüstü bir durum; timsahlar, soğuk ama dondurucu olmayan havalarda daha seyrek besleniyorlar (veya hiç beslenmiyorlar), daha uyuşuk oluyorlar ve yüzeyin altında, nispeten sıcak olan çamura kıvrılıp yatıyorlar. Ancak South Carolina Akvaryum’a göre, yine de su içiyorlar ve sıcak günlerde güneşlenmek için gün ışığına çıkıyorlar. Nehir Bataklık Parkı’nın timsahları, 2018 yılındaki soğuk hava dalgası sona erdiğinde sıcak havanın tadını çıkarmak için tekrar ortaya çıkmışlardı; ancak “tadını çıkarmak”, çok sert bir kelime olabilir. 15 ila 20 derece arasında gezen sıcaklıklar, timsah ölçütlerine göre hâlâ çok soğuk. Sağlıklılar fakat huysuzlar; ki koşullar göz önüne alındığında, anlaşılabilir bir durum. Peki siz neden donmuş bir bataklığa saplanmaya çalışmıyorsunuz?

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here