Bu Belgesel, Şarkı Yarışmasından Daha Fazla İzlendi

0
235
Fotoğraflar: BBC

Yapımı on yıl süren ve 2016’nın sonlarında yayınlanan Planet Earth 2 belgeseli, gençler arasında büyük beğeni toplamış ve yayınlandığı gün bir şarkı yarışmasından daha fazla izlenmişti. İngiltere’deki istatistiklere göre belgeseli 16-35 yaş arasındaki 1,8 milyon seyirci izlerken, The X Factor şarkı yarışmasını ise 1,4 milyon kişi izlemişti. Filmde çekilen inanılmaz görüntülere bakıldığında, sonuç çok da şaşırtıcı değil.

Hayvanlara daha yakından bakmayı sağlayan yeni teknolojiler, serinin önceki sezonuna göre büyük bir farklılık meydana getirmiş. Doğa belgeselleri her zaman çok güzel olsa da, eski belgesellerin çoğu uzaktaki sabit kameralar ile çekiliyordu. Dizinin yapımcılarına göre yeni teknolojiler, daha kaliteli görüntüler, uzaktan kumandalı kameralar ve insansız araçlar sayesinde dünyayı hayvanların bakış açısından görmek artık mümkün.

Birinci sezonun devamı olan yapım, IMDB’de halen en beğenilen televizyon programı. 42 ayrı kameramanın çalıştığı filmde, 82 bin DVD’lik kayıt yapılmış. Kayıt için sahada 2.089 gün geçirilirken, 117 ayrı sefer düzenlenmiş. Çekilen her 400 dakikalık videonun ise sadece bir dakikası filme aktarılmış. Belgeseli hazırlayan ekip, BBC’nin 1957 yılında kurulan Doğa Tarihi Birimi’nde çalışıyor. Büyüleyici müzikler ise meşhur besteci Hans Zimmer ve ekibinin imzasını taşıyor.

Meşhur sunucu David Attenborough, başarı karşısında çok mutlu olduğunu ve bu zamanlarda böyle şeylerin umut verdiğini söylüyor. Sebep ne olursa olsun, umarız gençler daha çok belgesel izler çünkü gezegenimizin müthiş çeşitliliği ve güzelliğinden ilham alan yeni bir nesle ihtiyaç var; özellikle de bu zamanlarda… “Bizim bıraktığımız çevre mirasını bugünün genç nesli devralacak. Gelecekte ise çevre şampiyonları olmaları gerekiyor” diyen Attenborough, son bölümde duygusal bir ricada bulunuyor.

David Attenborough’un Planet Earth II Finalindeki Son Duygusal Ricasını İzleyin

“Çok az miktarda hayvan bizimle beraber yaşamanın yollarını buldu. Her on yılda bir İngiltere boyutundaki bir alan betonların altına gömülüyor. Fakat böyle olması gerekmiyor. Lütfen, doğayla bağınızı koparmayın.” Attenborough’un 100 yaşından önce üçüncü bölümü de sunması planlanıyor.

Ekibin son yapımı ise 23 Mayıs’ta yayına giren ve dinozorlar dönemini konu alan Prehistoric Planet belgeseli.

 

 

 

 

Hazırlayan: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here