Ana Sayfa KONULAR DOĞA Bu Çizim, Taylandlı Çocukların Mağaralardan Nasıl Kurtarıldığını Gösteriyor

Bu Çizim, Taylandlı Çocukların Mağaralardan Nasıl Kurtarıldığını Gösteriyor

0
24

Çok ama çok iyi planlanmış.

Tayland’daki bir mağara bloğunda mahsur kalan oniki çocuğun tamamı ve hocaları, dünyanın nefesini tuttuğu 18 günlük bir çileden sonra başarıyla kurtarıldı.

Takım, mağaranın ağzından 4 kilometre uzaklıktaki bir yeraltı tünelinde mahsur kaldığı için, onları buradan çıkarmak zor bir sınav oldu: Çocuklar bütün bu mesafeyi, oksijen tanklı iki dalgıca iple bağlı şekilde kat etmek zorunda kaldılar.

Bu çizim, takımın mağaradan nasıl çıkarıldığını tam olarak gösteriyor:

Yolculuğun yaklaşık 1 kilometresi tamamen su altında gerçekleşti ve bu sırada herkesin bütün yüz maskesi giymesi gerekti.

Mağaranın tünelleri karanlık olduğundan, dalgıçların ayrıca 4.8 kilometre uzunluğundaki ipi tutması ve ışıklarla tekrar ana girişe yönlendirilmesi gerekti.

Takıma ayrıca, dalgıçlar kendilerini çıkarırken sakinleşmeleri için kaygı giderici ilaçlar da verildi.

Son dört çocuk ve onların 25 yaşındaki futbol hocaları, Tham Luang mağara ağından Salı akşamı çıkarıldı ve yakındaki bir hastaneye götürüldü.

Pazar ve Pazartesi günü kurtarılan diğer sekiz çocuk, şu an hastanede iyileşiyor. Mağaralarda tehlikeli mikroplar olabileceği için, mikropsuz bir tecrit ünitesinde tutuluyorlar ve yumuşak, sade, baharatsız yiyecekler yemeleri gerekiyor ve TV izlemelerine izin verilmiyor.

 

 

 

 

Business Insider

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here