Bu Eldiven Su Altındaki Cisimlere Dokunmadan Onları Hissetmenizi Sağlıyor!

0

iruka3_copy

 

Tsukuba Üniversitesi’inden Aisen Carolina Chacin ve Takeshi Ozu tarafından geliştirilen yeni, biyonik eldiven deniz altında bulunan herhangi bir şeye erişmek için dalgıçlara yardımcı olacak.

Yunuslardan esinlenilen IrukaTact isimli bu alet deniz altındaki objeleri ses dalgaları yardımı ile buluyor ve kullanıcıya dokunsal his kazandırıyor. Eldiven giyilmişken aranan objeye yaklaşıldığından ele basınç hissi geliyor ve böylece eldiveni giyen kişi objeye yakın ya da uzak olduğunu algılayabiliyor.

“Bütün amacımız dokunsal hisleri geliştirmek. Bir objeye dokunmadan nasıl hissedebilirsiniz? Titreşim benim için kestirip atılacak bir olay değil” diyor Chacin.

Eldivenin yapımında, ses dalgalarını gönderen sinyal yayıcılar, suyu pompalayan küçük motorlar ve parmak uçlarına yerleştirilen sinyal alıcıları kullanıldı. Motorlar suyu pompalayarak basınç oluşturuyor. Parmak uçlarındaki sensörler ise çevreyi algılamaya çalışıyor. Maddeye yaklaşıldığında basınç ve parmak uçlarına iletilen sinyaller sayesinde dokunma hissi oluşuyor.

Aşağıdaki videodan aletin çalışma mekanizmasını inceleyebilirsiniz:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz