Bu Oyun, Kalp Masajını Hayat Pahasına Verilen Destansı Bir Savaşa Çevirecek

0

Yıl 2174. Mars’ı insanlar için yaşanabilir hâle getiren nanorobotlar, aynı zamanda gezegendeki Tharsis adı verilen büyük yerleşim yerini yerle bir eden ve insan hayatını tehlike altına sokan bir fırtınaya da sebep olurlar. Mars’ta insan yaşamı zaten pamuk ipliğine bağlıdır ve insanlığın bir kişiyi bile feda edecek lüksü yoktur. Başkalarını kurtarabilmek için herkesin kalp masajı bilmesi bir zorunluluktur.

Genellikle kalp masajının basit ilkelerini öğrenmek zor değildir. Çünkü sertifika kursları sürekli açılmakta ve garip cansız mankenler üzerinde verilen hayat öpücükleri de devam etmektedir. Ancak İtalyan geliştirici “Studio Evil”, geçtiğimiz zamanlarda Revive adı verilen ve kalp masajını yüksek tansiyonlu bir bilim kurgu macerası içinde işleyen bir oyun geliştirdi.

Oyun tasarımcıları İtalyan Canlandırma Konseyi ile birlikte çalıştılar. Bu organizasyon kalp masajının önemine dikkat çekmek için kuruldu çünkü dünyada yılda yüz binlerce insan önlenebilir kalp spazmı nedeniyle evlerinde can vermekte. Ambulans gelene kadar yapılan kalp masajı, insanların sevdiklerinin yaşamla ölüm arasında gittikleri çizgide, önemli bir role sahip. Buna rağmen Amerikalıların %70’i kalp masajının nasıl yapılacağını bilmiyorlar. Ayrıca sıklıkla bu faaliyet yanlış şekilde icra ediliyor.

Relive’ın sunduğu ortam, kalp masajı tekniğine yeni bir giriş yöntemi sunuyor. Böylece insanlar geçmişte sıkıcı buldukları bilgileri rahat bir şekilde öğrenebiliyorlar. Oyun internetten bedava olarak indirilebiliyor ve klavye-fare ikilisiyle oynanıyor. Turnuva modu içinse Microsoft Kinect ile eşleştirilebiliyor.

Oyun, yapımcıların attıkları e-postada belirtildiği üzere Avrupa Canlandırma Konseyi’nin 2015 kalp masajı teknikleri standartlarını karşılıyor. Ancak elbette gerçekte alınacak bir kalp masajı dersinin yerini tutamayacak çünkü bazı bilgilerin yüz yüze aktarılması gerekiyor. “Oyunun asıl amacı kalp masajının özellikle gençler ve çocuklar arasındaki farkındalığını artırmak” diyor, oyunun yapım aşamasında bilimsel konularda danışmanlık veren İtalyan Canlandırma Konseyi üyesi ve acil müdahale uzmanı Federico Semeraro.

Oyun yapımcıları, oyunun dünya genelinde kalp masajı farkındalığını artırmasını ve diğer ilk yardım teknikleri hakkında da ilgi seviyesini olumlu yönde etkilemesini umuyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz