Bu Plastik Kendini Yeniliyor

0

40 yıl önce, plastik dünya üzerinde çelikten daha fazla kullanılan madde oldu. Mutfak aletlerinden uçaklara kadar birçok gereksinimi sağlayan plastik, günüzde de en fazla kullanılan madde olmaya devam ediyor. Bu kadar yaygın kullanımına rağmen, plastiğin en büyük problemi kararlı bir yapısı olmaması, çeliğin aksine. Bu durum da kolay kırılmaları ve yapısal hasarları beraberinde getiriyor. Ancak yeni üretilen bir plastik, kendi kendini yenileyebiliyor ve bu özelliği şimdiden üreticileri heyecanlandırıyor, akıllı telefon kullanan sakar tüketicileri de.

Gemiler, köprüler ve diğer birçok yapı üretildikten sonra plastikle kaplanıyor. Kaplamaların en büyük düşmanı ise çizikler. Ancak yeni üretilen plastiğin içerisindeki kapsüller çizik oluşurken patlayacak var kısa sürede oluşan çiziğin yerine tekrar plastik dolacak.

Uçak kanatları ve araba tamponları gibi kısımlar ise sürekli olarak çiziliyor. Ekip bunu da düşünmüş ve çizilen yer 30 sefere yakın doldurulabilecek. Bu ise materyalin içerisinde oluşturulan kanallar ile gerçekleştirilecek. Kanallarda bahsi geçen kapsüllerden her zaman bulunacak ve çizilen yerde kendini boşaltan kapsülün yerine başkası gelecek. Mühendisler bu tepkimeyi gerçekleştirmek için ise su kullandı. Böylece ne yüksek sıcaklığa ne de basınca ihtiyaç duyulmuyor.

Ekip şimdilik köpek oyuncaklarında bu yöntemi test etti, ileride ise denizin derinliklerinden geçen fiber optik kablolarda kullanılacak.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz