Bu Sevimli Baykuş Ailesinde İki Anne ve Bir Baba Var; Bu Durum Tür İçin Bir İlk

1

Kuşbilimciler şaşkına döndü.

Sevimli bir Amerika puhusu ailesi (Bubo virginianus), ABD’nin Nevada eyaletindeki Reno şehrinde bulunan bir büronun penceresine yuva yapmış halde bulunduktan sonra internette ilgi odağı haline geldi.

Çöl Araştırma Kurumunda subilimci olan Jim Thomas, o anları şöyle hatırlıyor: “Penceremin dışında gürültü duydum”

Pencere pervazına bakan Thomas, iki Amerikan puhusunun birkaç kuzgun ile en iyi bölgeyi kapmak için savaştığını görmüş.

Erkek ve dişi baykuş çift, çok geçmeden büro çevresinde meşhur olmuş. Ancak sonra tuhaf bir şey meydana gelmiş: Bir başka dişi baykuş ortaya çıkmış.

Bürodakiler, iki dişi baykuşun taşlık pencere pervazına yumurta bırakmaya başlamasını hayretle izlemişler.

Dişiler yuva yaparken, erkek baykuş av seferleri yaparak, yaşlı bir tavşan ve fare gibi ikramlar getiriyormuş.

Bu baykuşların davranışı, bir büro ortamı için hem alışılmadık, hem de doğada hiç duyulmamış türden bir şey; bunun başlıca sebebi, Amerikan puhularının tek eşli olmaları.

Kanada Kuş Çalışmaları kurumunda kuşbilimci olan Christian Artuso, National Geographic sitesine konuşarak, tür içinde ilk defa çok eşlilik (bir erkeğin birden fazla dişiyle eşleşmesi) gözlendiğini söylüyor.

Çoğu Amerikan puhusunun yalnız yaşayan canlılar olduğu düşünüldüğünde, bu davranış çok daha tuhaf hale geliyor.

Epey bölgeci olan tür, genelde sürü halinde uçmuyor ve bireyler kesinlikle birbirinin yanında yuva yapmıyorlar.

Yine de bu davranış, diğer baykuş türleri için tamamen olanaksız değil. Örneğin bilim insanları, bayağı peçeli baykuşlar ve bayağı puhularda çok eşlilik örnekleri kaydetmişlerdi.

Ancak genel olarak bu davranış, etçil kuşlar arasında hâlâ çok nadir durumda. Artuso’nun açıkladığına göre bol miktarda yiyecek olmadığı sürece, bir erkek genelde iki dişiye yeterli destek sağlayamıyor.

Devada Doğal Yaşam Dairesinde kuşbilimci olan David Catalano da buna katılıyor.

“Çok ama çok tuhaf” diyor National Geographic sitesine.

Keşfin ne kadar önemli olduğunu farkeden Thomas’ın bürosu, baykuşların canlı videosunu yayınlamak için bir web kamerası kurmuş. Baykuş ailesi, o zamandan beri internetin ilgi odağı olmuş.

“Açıkçası bu epey ilginçti” diyor Thomas.

Durum daha da ilginçleşiyor. İkinci dişi baykuş, yumurtalarına yeterince iyi bakmamış ve yumurtalardan yavru çıkmamış.

Bu yüzden, ilk baykuşun yavruları çıktığında, ikinci baykuş bu iki ufak baykuşa bakmaya başlamış, onlara barınak ve yiyecek sağlamış; üstelik onların biyolojik annesi olmamasına rağmen.

Catalano, bu durumun muhtemelen klasik bir yanlış ebeveynlik vakası olduğunu söylüyor. Diğer bir ifadeyle, ikinci baykuş yavru baykuşları kendisinin sanıyor.

Ancak başka bir açıklama da var. İki dişi kuş akraba da olabilir, belki kız kardeşlerdir veya anne-kızdırlar.

Bu durum, iki kuşun genelde neden iyi geçindiğini açıklayabilir. Çoğu aile üyesi gibi, iki kuş da “epey iyi kavgalara” tutuşabiliyorlar; ancak Catalono’ya göre, “ortak ebeveynlikleri” genel olarak çok iyiymiş.

Yine de, genetik bir test olmadan bütün bunlar birer varsayım.

Kurulan tuhaf aileye bakmayın, yavru baykuşlar çok iyi durumda görünüyor.

Bunlardan biri şimdiden yuvadan uçmuş, pervazın altına güvenli bir şekilde konmuş. Diğer yavru baykuş da yakında onu takip edecek.

“Bugünlerde her an uçabilir” diyor Catalano.

Bu gerçekleştikten sonra, çocuklar evi terk edecekler.

 

 

 

 

ScienceAlert

1 Yorum

  1. Beyin İltihabının Nedenleri

    Beyin iltihabı kendisini çeşitli şekillerde belli eder. Farklı çeşitlerdeki mantar, bakteri, beyin-beyin zarı, asalaklar iltihabı meydana getirebilir. Fakat ensefalit terimi sadece virüslerin sebep olduğu iltihaplar için kullanılmaktadır. Merkez sinir sistemindeki akut virüs iltihapları genel olarak şu şekilde sınıflandırılmaktadır: Akut beyin iltihabı beyin dokusunu ilgilendirmektedir. Enfeksiyonun ardından beyin-omurilik iltihabı bir enfeksiyonun komplikasyonu olarak kendini belli eder. Günümüzde bazıları mevsimlerle ilgili özellikler gösteren 40?tan fazla virüs merkez sinir sistemi enfeksiyonlarından sorumlu tutulmaktadır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz