Bu Sevimli Köpeğin Alnındaki Kuyruğun Bilimi

0
3228
Narval'ın doğuştan gelen bir kusur olan ikinci kuyruğu, muhtemelen hiç sallanmayacak fakat kendisine de hiç zararı olmayacak. Mac's Mission

YAZAR: GRACE WADE

 

Narval’ın doğuştan gelen bir kusur olan ikinci kuyruğu, muhtemelen hiç sallanmayacak fakat kendisine de hiç zararı olmayacak. Mac’s Mission

20 haftalık bir daksund kırması olan Narval, diğer tüm yavru köpekler gibi. Ayakkabı bağcıklarını çiğniyor ve sık sık sahibinin dizinde uyuyor. Bu sosis köpek kırmasını, diğer yavru köpeklerden ayıran bir özellik var: İki gözünün ortasından sarkan ufak bir kuyruk.

Narval’ın veterineri olan Dr. Brian Heuring, 16 yıllık meslek hayatında; kafasının ortasından kuyruk filizlenen köpek şöyle dursun, ikinci bir kuyruğu olan köpek bile görmemiş.

“Yarık damaklar, fazladan parmaklar ve bunlar gibi diğer doğum kusurlarını görüyoruz ancak böyle bir şey görmedik” diyor.

Doğum kusurları, doğuştan var olan durumlara deniyor. Bunlardan bazıları fiziksel veya zihinsel engeller ile sonuçlanabilse de; Narvhal’ın bu minyatür tek boynuzlu at boynuzunun, kendisine herhangi bir sorun yaratmadığı görülüyor. Heuring, bu ikinci kuyruğun ortaya çıkmasına neyin sebep olduğundan emin değil. Bu durumun sebebi, genetik etmenlerden çevresel etmenlere ve toksinlere kadar herhangi bir şey olabilir.

Heuring, yavru köpeğin kafasının röntgenini çektikten sonra, kuyrukta kemik eklentisi bulunmadığını doğrulamış. Fakat bu fazladan uzantı, kemiksi eklentiler olmadan normal bir kuyruk gibi sallanamıyor. Esasında Narval için bu sadece, etrafı görmesini engellemeyecek kadar kısa olan fazladan bir deri.

Şimdilik herhangi bir ameliyatın gerekmediğini söyleyen Heuring, “Eğer herhangi bir soruna veya komplikasyona sebep olsaydı, onu aldırmayı önerirdim” diyor.

Narval, Cumartesi günü ABD’nin Missouri eyaletinde, daha yaşlı başka bir köpekle beraber bulunmuş. Özel ihtiyaçları olan köpekleri kurtaran Mac’s Mission kuruluşunun müdürü Rochelle Steffen, Narval’ı bir sosyal medya gönderisinde etiketledikten sonra, her iki köpek de bakım için buraya götürülmüş. Steffen’a göre, Missouri’de çok sayıda terk edilmiş köpek bulunuyor. Narval ve ona eşlik eden arkadaşının başına gelen de bu olmalı. Narval’ın arka patisindeki ufak bir soğuk ısırması dışında, her iki köpeğin de nispeten iyi durumda olduğu görülmüş.

Sekiz yıl önce Mac’s Mission’u kuran Steffen, “Tam da bir sürü kar varken ve dışarısı soğukken, biz bulmasak ne kadar hayatta kalabileceklerini bilmiyorum” diyor. Kurumun şimdi ülke çapında koruyucu aileleri var. “Sanırım donarak ölürlerdi.”

Bu hafta itibariyle Mac’s Mission’a, Narval’ı sahiplenmek isteyenlerden 150’den fazla başvuru gelmiş. Ancak Steffen, eşi görülmemiş bu köpeği iki ay kadar daha tutarak, minik boynuzunun tam gelişmiş bir fil dişi haline gelmeyeceğinden emin olmayı planlıyor. Narval’ı sahiplenecek kadar şanslı olmayanların ise, kurumun diğer özel köpeklerinden birini veya yerel bir barınaktan evcil bir köpeği sahiplenmeyi düşünmelerini umuyor.

Bu arada Heuring, Narval’ın geleceğinden çok umutlu: “Bence Narvhal’ın, okullara veya hastanelere giderek, bazen farklı olmanın güzel olduğunu her yaştan insana gösterme fırsatı var” diyor.

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here