Bu ‘Silah’ Öldürmüyor!

0

Ciddi bir kurşun yarası olan birisi için her saniye önemlidir. XStat’ın fikri de bu sloganın altından çıktı. Bu teknoloji firmasının ürettiği şırınga ateşli silah gibi kullanılacak, ağır yaralanmalara ve kanamalara anında müdahale edebilecek.

2014 yılında tanıtılan bu teknoloji Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylanıp alanlarında kullanıma sunulmuştu. Ancak artık askeri amaçlar dışında da kullanılabilecek. ABD ilk girişimde bulunan ülke oldu. Yoğun kanaması olan bireyler hastaneye taşınırken, zaman kaybetmemek için kullanılacak. Şırınga çoktan hazır.

“Ürün savaş alanlarında, acil müdahalelerin mümkün olmadığı koşullar için üretildi” diyor Gıda ve İlaç Dairesi’nden William Maisel ve ekliyor, “bu ürünün travması ve kanaması olan siviller için kullanılabilecek olması heyecan verici!”

Teknoloji hafif ve tek kullanımlık bir şırıngayı içeriyor. Şırınga ise kan ile etkileşime geçip 50 saniyede, uyguladığı basınç ile kanamayı durduran süngerler içeriyor. Süngerler yaralının vücudundan hastanede çıkartılıyor.

Bu gelişme elbette ki bahsi geçen teknolojinin son adımı değil. RevMedx şirketi bu şırıngadan esinlenerek birçok farklı kullanım alanı geliştirmeyi amaçlıyor. Hepsi de heyecan verici!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz